Frézie

Co všechno byste měli vědět o fréziích

V dnešním článku si přiblížíme frézie, které patří mezi byliny. Rozhodně jste se s nimi už někdy setkali a nevyhnuli se tak jejich výrazné vůni. Pojďme dnes nahlédnout do říše frézií a osvojit si některé z faktů.

 

Kde se vzala frézie?

Frézie je původem z tropických částí jižní Afriky, konkrétně z Kapska v Jižní Africe, odkud pochází i její dřívější název - kapská konvalinka. Úplně původní frézie druhu pijavica, měla květy pouze ve žluté barvě, ale díky intenzivnímu šlechtění dnes frézie najdeme v široké škále barev a to od bílé, růžové, oranžové až po modrou.

Podle barvy se liší také jejich vůně, nejsilnější vůni produkují růžové a červené frézie, tedy nejjasnější odrůdy, naopak jiné barvy disponují sladkou citrusovou až mýdlovou vůní. Díky jejímu původu, potřebuje frézie dobře odvodněnou, písčitou nebo kamenitou půdu v částečném stínu. Na světě existuje více než 20 druhů frézií a až několik stovek člověkem vytvořených kultivarů. Nejčastěji se frézie pěstují pro okrasné účely na zahrádkách, ale používají se také jako řezané květiny do různých květinových aranžmá.

Kde všude je najdeme?

Frézie nejčastěji rozeznáte podle jejich drobných, jemných květů, které září jasnými barvami a oplývají nezaměnitelnou vůní.

U květinových aranžmá patří frézie mezi oblíbené květiny, díky jejímu tvaru se s ní v kyticích dají dělat kouzla! Navíc díky jejímu opravdu intenzivnímu odéru, dokáže každé kytici přidat jedinečnou vůni. Oblíbená je také jako součást svatebních květin, či ozdob. Ve světě se frézie s oblibou používá k oslavám sedmého výročí od svatby.
Frézie jsou díky své jedinečné vůni oblíbenou květinou také pro kosmetický průmysl a používají se pro přípravu různých mýdel, pleťových vod, šamponů, krémů na ruce nebo parfému. Její kosmetické portfólio je tedy opravdu široké.
Bezesporu její další výhodou je také její vytrvalost, která při správné péči dokáže vydržet opravdu dlouho! V květinářstvích sežene frézie celoročně, nicméně jejím obdobím je čas od února do května.

A co péče o frézie?

Pokud plánujete frézie zasadit, jedna cibulka obvykle vyprodukuje 5 až 10 květů, které vydrží růst přibližně týden. Ideální teplota pro frézie je kolem 21 stupňů celsia, kdy rostou silné a voňavé květy, které přitahují včely pro opylování. Mezi oblíbené odrůdy frézií patří Allure, Demeter, Golden Wave, Mirabel nebo Snowdon.

Pokud jste frézie dostali darem, nyní čtěte pozorně. Frézie potřebují drobnou péči, aby vydržely svěží co nejdéle. Před tím, než je dáte do vázy s vodou a výživou, je dobré stonky seříznout aspoň o tři milimetry. Vázu nedávejte do blízkosti mísy s ovocem, které by mohlo urychlit kvetení a následně zrychlit uhynutí rostliny. Pokud se budete o frézie správně starat, vydrží ve váze až po dobu 12 dnů.

 

Zajímavosti

●     Jméno frézie získaly po významném německém lékaři Friedrichu Heinrichu Freese, který se v 19. století věnoval studiu frézií.

●     Dejte pozor na kombinaci frézií a narcisů do jedné vázy! Narcisy do vody uvolňují látky, které zkracují životnost fréziím. Pro by vaše kytice nemusela vydržet ani pár dnů… a to by byla škoda.

●     V jazyce květin frézie symbolizuje nevinnost, přátelství a ohleduplnost. Proto jsou frézie ideálními květinami pro kamarádky.

●     Pokud chcete frézie pěstovat doma, je dobré jim dopřát oporu. Jedná se totiž o velmi křehkou rostlinu, jejíž stonky nejsou často nejrovnější a mají tak tendenci se uklánět do strany.

●     Dnes se frézie pěstují převážně v Nizozemí, kde existuje až 80 pěstitelů zaměřených pouze na frézie!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

VINSI

VINSI

VILI

VILI

RUDY

RUDY

VINSY

VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

SMUTEČNÍ KYTICE 13

SMUTEČNÍ KYTICE 13

SET KATRINA

SET KATRINA

PERL

PERL

FREZIE + SANTINY

FREZIE + SANTINY

HELI

HELI

GOGI

GOGI

KOTI

KOTI

CONSI

CONSI

FREZIE + EUSTOMA

FREZIE + EUSTOMA

KLERENS

KLERENS

KOLORINA

KOLORINA

SIDI

SIDI

HAPPYS

HAPPYS

SLODY

SLODY

FREZI

FREZI

TAMA

TAMA

HANDI

HANDI

BABY

BABY

BABY + RAFFAELLO

BABY + RAFFAELLO

GOGI + RAFFAELLO

GOGI + RAFFAELLO

BABY + PLYŠÁK

BABY + PLYŠÁK

GOGI + PLYŠÁK

GOGI + PLYŠÁK

BABY + SEKT

BABY + SEKT

GOGI + SEKT

GOGI + SEKT

BABY + MERCI

BABY + MERCI

GOGI + MERCI

GOGI + MERCI

ALISA

ALISA

PERL + MERCI

PERL + MERCI

PERL + PLYŠÁK

PERL + PLYŠÁK

PERL + SEKT

PERL + SEKT

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé