Frézie

Co všechno byste měli vědět o fréziích

V dnešním článku si přiblížíme frézie, které patří mezi byliny. Rozhodně jste se s nimi už někdy setkali a nevyhnuli se tak jejich výrazné vůni. Pojďme dnes nahlédnout do říše frézií a osvojit si některé z faktů.

 

Kde se vzala frézie?

Frézie je původem z tropických částí jižní Afriky, konkrétně z Kapska v Jižní Africe, odkud pochází i její dřívější název - kapská konvalinka. Úplně původní frézie druhu pijavica, měla květy pouze ve žluté barvě, ale díky intenzivnímu šlechtění dnes frézie najdeme v široké škále barev a to od bílé, růžové, oranžové až po modrou.

Podle barvy se liší také jejich vůně, nejsilnější vůni produkují růžové a červené frézie, tedy nejjasnější odrůdy, naopak jiné barvy disponují sladkou citrusovou až mýdlovou vůní. Díky jejímu původu, potřebuje frézie dobře odvodněnou, písčitou nebo kamenitou půdu v částečném stínu. Na světě existuje více než 20 druhů frézií a až několik stovek člověkem vytvořených kultivarů. Nejčastěji se frézie pěstují pro okrasné účely na zahrádkách, ale používají se také jako řezané květiny do různých květinových aranžmá.

Kde všude je najdeme?

Frézie nejčastěji rozeznáte podle jejich drobných, jemných květů, které září jasnými barvami a oplývají nezaměnitelnou vůní.

U květinových aranžmá patří frézie mezi oblíbené květiny, díky jejímu tvaru se s ní v kyticích dají dělat kouzla! Navíc díky jejímu opravdu intenzivnímu odéru, dokáže každé kytici přidat jedinečnou vůni. Oblíbená je také jako součást svatebních květin, či ozdob. Ve světě se frézie s oblibou používá k oslavám sedmého výročí od svatby.
Frézie jsou díky své jedinečné vůni oblíbenou květinou také pro kosmetický průmysl a používají se pro přípravu různých mýdel, pleťových vod, šamponů, krémů na ruce nebo parfému. Její kosmetické portfólio je tedy opravdu široké.
Bezesporu její další výhodou je také její vytrvalost, která při správné péči dokáže vydržet opravdu dlouho! V květinářstvích sežene frézie celoročně, nicméně jejím obdobím je čas od února do května.

A co péče o frézie?

Pokud plánujete frézie zasadit, jedna cibulka obvykle vyprodukuje 5 až 10 květů, které vydrží růst přibližně týden. Ideální teplota pro frézie je kolem 21 stupňů celsia, kdy rostou silné a voňavé květy, které přitahují včely pro opylování. Mezi oblíbené odrůdy frézií patří Allure, Demeter, Golden Wave, Mirabel nebo Snowdon.

Pokud jste frézie dostali darem, nyní čtěte pozorně. Frézie potřebují drobnou péči, aby vydržely svěží co nejdéle. Před tím, než je dáte do vázy s vodou a výživou, je dobré stonky seříznout aspoň o tři milimetry. Vázu nedávejte do blízkosti mísy s ovocem, které by mohlo urychlit kvetení a následně zrychlit uhynutí rostliny. Pokud se budete o frézie správně starat, vydrží ve váze až po dobu 12 dnů.

 

Zajímavosti

●     Jméno frézie získaly po významném německém lékaři Friedrichu Heinrichu Freese, který se v 19. století věnoval studiu frézií.

●     Dejte pozor na kombinaci frézií a narcisů do jedné vázy! Narcisy do vody uvolňují látky, které zkracují životnost fréziím. Pro by vaše kytice nemusela vydržet ani pár dnů… a to by byla škoda.

●     V jazyce květin frézie symbolizuje nevinnost, přátelství a ohleduplnost. Proto jsou frézie ideálními květinami pro kamarádky.

●     Pokud chcete frézie pěstovat doma, je dobré jim dopřát oporu. Jedná se totiž o velmi křehkou rostlinu, jejíž stonky nejsou často nejrovnější a mají tak tendenci se uklánět do strany.

●     Dnes se frézie pěstují převážně v Nizozemí, kde existuje až 80 pěstitelů zaměřených pouze na frézie!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

VINSI

VILI

FRESIE

VINSY

ŠARLOTA

TULIPÁNY + FREZIE

FREZIE + SANTINY

GOGI

KOTI

FREZIE + EUSTOMA

KLERENS

SVĚŽÍ MIX

SVĚŽÍ MIX
jarní

FREZI

FRESIE + RAFFAELLO

GOGI + RAFFAELLO

FRESIE + PLYŠÁK

GOGI + PLYŠÁK

FRESIE + SEKT

GOGI + SEKT

FRESIE + MERCI

GOGI + MERCI

SVĚŽÍ MIX + FERRERO ROCHER 200g

SVĚŽÍ MIX + MERCI 250g

SVĚŽÍ MIX + MILKA 110g

SVĚŽÍ MIX + RAFFAELLO 150g

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ FRESIE

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

VICTORIE

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jaké budou květinové trendy letošní sezóny

Jaké budou květinové trendy letošní sezóny

Květinové trendy aktuálně

Každá doba sebou nese trendy a ve všech směrech. Ať už se jedná o trendy v gastronomii kdy se v jednu dobu vracíme k tradičním receptům našich babiček a prababiček a snažíme se je nějakým způsobem revitalizovat, nebo naopak vymýšlíme nové moderní kuchyně ve formě molekulárních tvarů a nových kombinací cizokrajných chutí. Stejně tak tomu je například v módě, ale take ve floristice. I ta sebou nese trendy, které se mění globálně, sezóně nebo v závislosti na významných událostech. V dnešním článku si představíme několik trendů dnešní doby, které své místo na trhu dostatečně obhájili a proto je dobré se o nich dozvědět vice.

Číst celé
Jarní zahradní květiny

Jarní zahradní květiny

7 jarních květin, které by neměly chybět na vaší zahrádce

Na jaře neexistuje snad lepší zlepšovač nálady, než je pohled na nádherně rozkvetlé květiny všude kolem nás. Ať už jsou to brzké narcisy, které oznamují konec dlouhých, temných zimních dnů a přináší opět do světa trochu barev, nebo například voňavé frézie, či tulipány, které pokračují v jarní krasojízdě barevných zahrádek. Pro zahradní inspiraci si dnes představíme několik jarních květin a jejich sazeniček, které by rozhodně neměly chybět ve vaší jarní zahrádce!

Číst celé
Frézie

Frézie

Co všechno byste měli vědět o fréziích

V dnešním článku si přiblížíme frézie, které patří mezi byliny. Rozhodně jste se s nimi už někdy setkali a nevyhnuli se tak jejich výrazné vůni. Pojďme dnes nahlédnout do říše frézií a osvojit si některé z faktů.

Číst celé