Frézie

Co všechno byste měli vědět o fréziích

V dnešním článku si přiblížíme frézie, které patří mezi byliny. Rozhodně jste se s nimi už někdy setkali a nevyhnuli se tak jejich výrazné vůni. Pojďme dnes nahlédnout do říše frézií a osvojit si některé z faktů.

 

Kde se vzala frézie?

Frézie je původem z tropických částí jižní Afriky, konkrétně z Kapska v Jižní Africe, odkud pochází i její dřívější název - kapská konvalinka. Úplně původní frézie druhu pijavica, měla květy pouze ve žluté barvě, ale díky intenzivnímu šlechtění dnes frézie najdeme v široké škále barev a to od bílé, růžové, oranžové až po modrou.

Podle barvy se liší také jejich vůně, nejsilnější vůni produkují růžové a červené frézie, tedy nejjasnější odrůdy, naopak jiné barvy disponují sladkou citrusovou až mýdlovou vůní. Díky jejímu původu, potřebuje frézie dobře odvodněnou, písčitou nebo kamenitou půdu v částečném stínu. Na světě existuje více než 20 druhů frézií a až několik stovek člověkem vytvořených kultivarů. Nejčastěji se frézie pěstují pro okrasné účely na zahrádkách, ale používají se také jako řezané květiny do různých květinových aranžmá.

Kde všude je najdeme?

Frézie nejčastěji rozeznáte podle jejich drobných, jemných květů, které září jasnými barvami a oplývají nezaměnitelnou vůní.

U květinových aranžmá patří frézie mezi oblíbené květiny, díky jejímu tvaru se s ní v kyticích dají dělat kouzla! Navíc díky jejímu opravdu intenzivnímu odéru, dokáže každé kytici přidat jedinečnou vůni. Oblíbená je také jako součást svatebních květin, či ozdob. Ve světě se frézie s oblibou používá k oslavám sedmého výročí od svatby.
Frézie jsou díky své jedinečné vůni oblíbenou květinou také pro kosmetický průmysl a používají se pro přípravu různých mýdel, pleťových vod, šamponů, krémů na ruce nebo parfému. Její kosmetické portfólio je tedy opravdu široké.
Bezesporu její další výhodou je také její vytrvalost, která při správné péči dokáže vydržet opravdu dlouho! V květinářstvích sežene frézie celoročně, nicméně jejím obdobím je čas od února do května.

A co péče o frézie?

Pokud plánujete frézie zasadit, jedna cibulka obvykle vyprodukuje 5 až 10 květů, které vydrží růst přibližně týden. Ideální teplota pro frézie je kolem 21 stupňů celsia, kdy rostou silné a voňavé květy, které přitahují včely pro opylování. Mezi oblíbené odrůdy frézií patří Allure, Demeter, Golden Wave, Mirabel nebo Snowdon.

Pokud jste frézie dostali darem, nyní čtěte pozorně. Frézie potřebují drobnou péči, aby vydržely svěží co nejdéle. Před tím, než je dáte do vázy s vodou a výživou, je dobré stonky seříznout aspoň o tři milimetry. Vázu nedávejte do blízkosti mísy s ovocem, které by mohlo urychlit kvetení a následně zrychlit uhynutí rostliny. Pokud se budete o frézie správně starat, vydrží ve váze až po dobu 12 dnů.

 

Zajímavosti

●     Jméno frézie získaly po významném německém lékaři Friedrichu Heinrichu Freese, který se v 19. století věnoval studiu frézií.

●     Dejte pozor na kombinaci frézií a narcisů do jedné vázy! Narcisy do vody uvolňují látky, které zkracují životnost fréziím. Pro by vaše kytice nemusela vydržet ani pár dnů… a to by byla škoda.

●     V jazyce květin frézie symbolizuje nevinnost, přátelství a ohleduplnost. Proto jsou frézie ideálními květinami pro kamarádky.

●     Pokud chcete frézie pěstovat doma, je dobré jim dopřát oporu. Jedná se totiž o velmi křehkou rostlinu, jejíž stonky nejsou často nejrovnější a mají tak tendenci se uklánět do strany.

●     Dnes se frézie pěstují převážně v Nizozemí, kde existuje až 80 pěstitelů zaměřených pouze na frézie!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

VINSI

VILI

FRESIE

VINSY

FREZIE + SANTINY

GOGI

KOTI

FREZIE + EUSTOMA

KLERENS

FREZI

FRESIE + RAFFAELLO

GOGI + RAFFAELLO

FRESIE + PLYŠÁK

GOGI + PLYŠÁK

FRESIE + SEKT

GOGI + SEKT

FRESIE + MERCI

GOGI + MERCI

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ FRESIE

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

VICTORIE

LARISA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé
Kytice 100 růží

Kytice 100 růží

Sto růží

Jedním ze snů každé ženy je rozhodně dostat kytici 100 růží.. Toto gesto jen tak neztratí na své hodnotě a hřát u srdce nás bude vždycky. Stovka růží je už odjakživa symbolem hluboké lásky, a romantiky. Zatímco různě barevné růže mají tendencí mít mírně odlišné významy, například žluté růže symbolizují přátelství, bílé růže jsou spojovány s nevinností a soucitem, tak spojení červených růží a nezaměnitelné romantiky rozhodně stále platí a dlouho platit bude.

Číst celé