Halloween

Svátek Halloween

Pod pojmem Halloween si většina lidí představí vydlabané dýně do strašidelných tvarů, americký svátek plný sladkostí a dětí v kostýmech. Svátek který se každoročně slaví 31. října má poněkud tajemnou historii, o které jste možná nevěděli.

 

Kde se vzal Halloween?

Svátek má keltské kořeny, kdy skotští Keltové slavili “All Hallows‘ Eve”, který v překladu označuje předvečer ke dnu všech svatých, kdy vzpomínali na zesnulé. Keltové oslavovali konec žní a vítali zimu spolu ve strašidelných kostýmech, které prezentovaly duše zesnulých a zároveň je měly chránit před zlými duchy. Zapalovali také ohně, které měly duším ukázat cestu zpět do říše duchů. Keltové nebrali svátek nijak smutně, smrt podle nich znamenala přirozenou součást života. Postupem času se název různě měnil až do dnešní formy Halloween a právě potomci keltů přivezli tento svátek do USA, kde se dnes setkává s velkou oblibou stejně tak jako v dalších anglosaských zemích.

Halloween v České republice

Halloween v Česku nemá příliš dlouhou a pevnou tradici. V poslední době ale i u nás můžete zaznamenat průvody dětí v maskách, lampionové průvody, výzdoby z vydlabaných dýní a tradiční Halloweenskou výzdobu. Tento svátek se stal oblíbeným zejména u mladších generací.

 

Mezi české tradice patří Památka zesnulých, která připadá na 2. listopadu, kdy si připomínáme blízké, kteří už zde nejsou s námi. Dušičky jsou u nás spojeny zejména s návštěvou hřbitova, zapalováním svíček a vzpomínáním na naše blízké.

Tradice spojené s Halloweenem

Nejběžnější tradicí je koleda “Trick or Treat”, kdy malé děti obchází sousedství a zpívají koledu trick or treat, která v překladu znamená “odměna nebo kletba”. Koledou sousedy vybízí k tomu, aby jim dali sladkosti a nebylo jim ublíženo. Samozřejmě se jedná pouze o formu zábavy, bez umýslu kohokoliv poškodit. Nejhorším trestem často bývá pasta na klice.

 

Ke koledě patří samozřejmě také strašidelné obleky. Děti často nosí kostýmy upírů, kostlivců, čarodějnic a snaží se je držet v duchu strašidelné atmosféry.

 

Mezi další tradice patří dlabání dýní do motivů strašidel, ve kterých svítí svíčky, které mají koledníkům usnadnili jejich cestu při koledě. Platí zde také pravidlo, čím strašidelnější dýně, tím lépe odhání zlé duchy.

 

Mezi oblíbené halloweenské činnosti patří také sledování hororových filmů, vyprávění tajuplných historek a nebo také halloweenský průvod ve větších městech, kde se soupeří o co nejstrašidelnější masky. Mezi jeden z největších v patří The Village Halloween Parade v New Yorku.

 

Halloween ve světě

A jak se Halloween slaví v ostatních zemích? O tradicích v USA, Irsku a Česku jsme si již řekli, jak ale vnímají tento strašidelný svátek jinde ve světě?

 

  • Belgie – V Belgii se drží spíše tradičních oslav a v předvečer svátku Všech svatých v domácnostech uctí zesnulé rozsvícenou svíčkou v oknech.

 

  • Čína – Stejně tak v Číně se zapalují svíčky jak v domácnostech, tak i na ulicích, aby ukázaly cestu duchům do nebe.

 

  • Srí Lanka – Na Srí Lance se pořádá soutěž o nejstrašidelnější recepty.

 

  • Španělsko – zde se slaví svátek “Día de Muertos” neboli Den mrtvých, kdy podle Aztécké mytologie odcházejí mrtví do jiného světa, kde vládnou Pán a Paní smrti. Symbolem tohoto svátku se stala smrtka Catrina.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ
ks ? 0 Kč

FRESIE

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

QUEEN

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

BABY

KYTICE EUSTOMY

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ALISA

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE
Růže
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

DAFNE

MADLA

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ
Růže
ks ? 0 Kč

GOGI

FREZIE + SANTINY

KOTI

FREZI

RŮŽE A SLUNEČNICE

ELISE

FREZIE + EUSTOMA

REBECA

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

HERMIONA

RUDY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

PERL

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

HAPPYS

ZILI

BEST

SMILE

ALICE

ALICE
oblíbené

AMALKA

SIDI

ŽANETA

KATRIN

GISEL

SABRINA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé
Kytice 100 růží

Kytice 100 růží

Sto růží

Jedním ze snů každé ženy je rozhodně dostat kytici 100 růží.. Toto gesto jen tak neztratí na své hodnotě a hřát u srdce nás bude vždycky. Stovka růží je už odjakživa symbolem hluboké lásky, a romantiky. Zatímco různě barevné růže mají tendencí mít mírně odlišné významy, například žluté růže symbolizují přátelství, bílé růže jsou spojovány s nevinností a soucitem, tak spojení červených růží a nezaměnitelné romantiky rozhodně stále platí a dlouho platit bude.

Číst celé