Jak může vyhynutí včel ovlivnit náš život

 

Negativní dopady vyhynutí včel

Asi nikdo z nás netouží slyšet záplavu dalších negativních zpráv, které se na nás bohužel hrnou mnohem častěji, než ty pozitivní. Ve zprávách sledujeme počty nakažených, dopravní nehody, problémy v politice a zaměřujeme se na aktuality, které médiím přijdou důležitá. Právě díky tomu často zapomínáme na opravdové problémy, které jsou spojeny s přírodou a mohou nás mnohdy ovlivnit mnohem více než zprávy, které se na nás valí z hlavního televizního vysílání.

 

Ačkoliv o negativních dopadech spojených se změnou klimatu jste slyšeli už několikrát, často jsou zmiňovány zejména v kontextu změny počasí, sušších lét nebo vysychání vodních zdrojů. A jak už to v přírodě bývá, všechno souvisí se vším a proto negativní dopady ve změně klimatu jsou obrovskou hrozbou i pro zvířata, které jsou pro nás skutečně důležitá. Patří mezi ně například motýli, kterým se ničí přirozené prostředí a díky tomu ztrácí možnost přirozeného obydlí. Motýli ale nejsou jedinou zkázou jak pro rostliny, tak i pro člověka. Mezi další významné přírodní katastrofy patří i včely, které jsou důležitým článkem přírody kolem nás.

 

Fakta spojená s vyhynutím včel

Nedávné studie a odborné články potvrzují, že několik druhů opylovačů je ohroženo vyhynutím, a to dokonce v globálním měřítku. Tento nepříjemný fakt může způsobit mnohem větší důsledky, než jsme si možná schopni představit. Vyhynutí opylovačů může být obrovským rizikem pro dodávky potravin po světě, jelikož až ¾ zemědělských plodin je závislých na opylování hmyzem a jinými zvířaty. Pokud by tedy tato zvířata vyhynula, nebo jich výrazně ubylo, budou mít tyto plodiny potíže se samotným přežitím. Jeden z nejjednodušších příkladů pro nás mohou být včely medonosné, které každý z nás zná. Studie vypovídají, že každé třetí sousto, které vložíme do pusy je možné jenom díky opylování včel. Nyní si zkuste jenom představit, co by se stalo, kdybychom včely neměli.

 

Mimo potravin a zemědělských plodin je zde další velké riziko, které vypovídá o tom, že pokud by opylovači mezi které patří i zmíněné včely vyhynuly, spolu s nimi by vyhynuly i divoce kvetoucí rostliny a to až z neuvěřitelných 90 %. Až 90 % divoce kvetoucích rostlin je závislých na opylování už jenom tento hrozivý příklad by nám měl dát jasně najevo, jak zničující nejen pro nás, ale pro celou planetu by vyhynutí včel bylo.

 

Jaké přírodní sféry by potenciální vyhynutí včel ovlivnilo?

Existuje hned několik sfér v přírodě, na které by se vyhynutí opylovačů velmi výrazně podepsalo. Mezi nejznámější a nejzávažnější z nich patří například:

●     Nemoci a škůdci

●     Změna klimatu

●     Invazní druhy

●     Změny ve využívání půdy

●     Pesticidy

●     Pravděpodobné vyhynutí dalších druhů z rostlinné i zvířecí říše. Rapidní snížení diverzifikace plodin a negativní dopad na ekologicky udržitelné zemědělství.

 

Důsledky v případě vyhynutí včel

Jak jsme naznačili výše, vyhynutí včel by nejen pro potravinářskou oblast znamenalo katastrofu. Pojďme se ale podívat trochu blíže na konkrétní důsledky, které by mohly nastat v případě vyhynutí včel.

 

Zatímco některé rostliny se při opylování spoléhají na vítr, mnoho z nich je závislá na opylování pomocí hmyzu jako jsou včely, brouci a motýli. Včely patří mezi primární opylovače, které zvládnou květy opylovat nejúčinněji a nejefektivněji. Pokud by tedy došlo k vymírání včel, spolu s nimi by začaly vymírat také rostliny a další plodiny.

Nejen rostliny, ale také zvířecí říše by byla znatelně poznamenána. Nesmíme zapomínat na býložravce, pro které rostliny znamenají hlavní způsob obživy. Pokud by tedy nastal úbytek rostlin, neslo by se to ruku v ruce s úbytkem právě býložravců a v důsledku toho, by byla ovlivněna i naše lidská strava. Uvedeme jednoduchý příklad na krávách. Pokud by byl krávám odebrán jejich primární zdroj potravy, pro nás lidi by to znamenalo méně masa a mléka, což by mělo výrazný dopad na celkovou produkci a distribuci potravin.

Kromě opylování a býložravců i bavlníky potřebují opylování, což by ovlivnilo další průmyslovou sféru. Produkce bavlny by se zmenšila a s ní i produkce textilních výrobků. Nemluvě o ceně, která by bez váhání vyrostla mnohem výš, než ji známe dnes.

 

A to je jen zlomek dopadů, které by mohlo způsobit vyhynutí včel. Na první pohled banalita, ovšem když se na problém podíváme z více úhlů, zjistíme, že se opravdu nejedná o banalitu. I když máme pocit, že jsou včely pro naše životy často více na obtíž - v případě kdy si chcete vychutnat dezert na terase a ve stejný moment kolem vás začnou kroužit a nepříjemně bzučet tito drobní tvorové, po přečtení tohoto článku je zřejmé, jak důležité včely pro nás jsou. Proto bychom měli dělat co nejvíce, abychom zabránili, nebo alespoň výrazně zpomalili tuto ekologickou katastrofu, která by výrazně ovlivnila životy nás všech.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Květiny odpuzující nechtěný hmyz

Květiny odpuzující nechtěný hmyz

Které květiny pomohou proti hmyzu

Představte si ideální letní odpoledne, kdy relaxujete na vaší terase nebo zahradě a v ten moment kolem vás začne létat otravná včela nebo jiný hmyz, který ne a ne dát pokoj. Určitě mnoho z nás zažilo tento nepříjemný pocit, kdy musíte neustále hlídat sebe nebo vaše děti a chránit je tak před nechtěným bodnutím. Nepříjemný a nebezpečný hmyz dokáže doslova zruinovat pohodovou odpočinkovou atmosféru ve vaší květinové oáze. Pro milovníky květin, kteří si přejí mít zahradu plných voňavých květin je neustále poletující hmyz opravdovou výzvou se kterou se musí popasovat. My se vás ale dnešním článkem pokusíme přesvědčit, že existuje ideální řešení! Existují totiž nádherné rostliny, které doslova odpuzují hmyz a vy si tak budete moci užívat relaxační chvilky ve vaší květinové oáze bez otravných bzučících kamarádů. Jste napnutí, jaké rostliny to jsou? Pojďte se na ně společně s námi podívat v dnešním článku.

 

Číst celé
Jak může vyhynutí včel ovlivnit náš život

Jak může vyhynutí včel ovlivnit náš život

 

Negativní dopady vyhynutí včel

Asi nikdo z nás netouží slyšet záplavu dalších negativních zpráv, které se na nás bohužel hrnou mnohem častěji, než ty pozitivní. Ve zprávách sledujeme počty nakažených, dopravní nehody, problémy v politice a zaměřujeme se na aktuality, které médiím přijdou důležitá. Právě díky tomu často zapomínáme na opravdové problémy, které jsou spojeny s přírodou a mohou nás mnohdy ovlivnit mnohem více než zprávy, které se na nás valí z hlavního televizního vysílání.

Číst celé
Výdrž jednotlivých květin ve váze

Výdrž jednotlivých květin ve váze

Jak dlouho vydrží řezané květy ve váze?

Jedna z častých otázek spojována s řezanými květy se rozhodně týká jejich výdrže ve váze. Jedná se poměrně o obecnou otázku, jelikož každá řezaná květina je jiná má jiné vlastnosti a schopnosti adaptace. Některá květina vám může vydržet až dva týdny, kdežto jiná začne po pár dnech uvadat a to i tehdy, když jí poskytujete tu nejlepší péči. Existuje nějaká garantovaná doba, po kterou by měly vaše květiny ve váze vydržet svěží? Každý samozřejmě touží po tom, aby jeho kytice zůstala neomezeně svěží a plná nádherných květů jako po zakoupení. Ovšem jako většina dobrých věcí, ani květiny nevydrží věčně a možná i díky tomu, si jich dokážeme mnohonásobně víc vážit. Připravili jsme si pro vás tedy několik užitečných tipů, jak zajistit a zejména podpořit vaše květiny, aby vydržely co nejdéle před tím, než začně působit Matka příroda.

 

Číst celé