Jak správně pečovat o růže

Tipy na správnou péči o růže

Péče o růže může být ještě snadnější, než si myslíte, za předpokladu že budete postupovat podle několika jednoduchých tipů a triků. Abychom vám pomohli na vaší cestě, sestavili jsme dohromady průvodce péčí o růže, který vám prozradí vše, co nutně potřebujete vědět. Pokud plánujete výsadbu růží, rozhodně se vám tyhle tipy budou hodit! Mezi klíčové kroky patří zejména volba správného místa, což je prvním krokem k úspěchu. Vybírejte vždy slunné místo, které zároveň zajistí dobrý odtok. Nezapomínejte na pravidelné hnojení, abyste podpořily správný růst a také rovnoměrné zalévání, které vám zajistí stále vlhkou půdu, která nebude ani suchá ani přelitá. Na jaře nezapomínejte vaše keře s růžemi proříznou a prozkoumat, zda se na nich neobjevily stopy nemoci, například v podobě černých skvrn.

 

Pokud jste se doteď báli založit si vlastní růžovou zahradu, potěší vás, že se o růže můžete starat stejně snadno jako o jiné kvetoucí keře. Moderní keře růží jsou stejně krásné a odolné jako ostatní keře, navíc se jim bude dařit v široké škále různých podmínek pro pěstování.

 

Nakupujte podle preferencí

Růže si můžete zakoupit buď jako holé kořeny, nebo již trochu odrostlé v květináči. Každý typ má své výhody. Pokud jste v pěstování a zahradničení opravdovým nováčkem, růže v květináči pro vás budou lepší a bezpečnější volbou. Snáze je vypěstujete a také je mnohem snadněji založíte přímo do půdy, Můžete je navíc zakoupit v různých místních školkách, nebo také v online květinářstvích, a to po celou vegetační dobu. Díky tomu je můžete zasadit v dobu, kdy jsou pro ně ideální klimatické podmínky. Naopak jednou z největších výhod kořenových růží je mnohem širší výběr. Holé kořeny jsou navíc pohodlným a ekonomickým způsobem, jak si objednat rostliny online, které jinak v místním zahradním centru běžně pravděpodobně nenajdete. Na rozdíl od růží v květináči musí být holé kořeny namočené ve vodě přes noc po celou dobu, než budou umístěny do půdy. Zároveň také kořeny musí být udržovány vlhké po dobu prvních pár měsíců po jejich výsadbě.

 

Nepřehánějte to

Existují různé druhy růží, ze kterých si můžete vybírat. Od mikrominiatur, přes grandiflory až po popínavé růže a půdopokryvné, přičemž některé ze zmíněných se mohou dále pochlubit s dalšími poddruhy. I když to může znít opravdu lákavě, naplnit vaši zahradu širokým sortimentem různých odrůd, ve skutečnosti je mnohem lepší se držet jednoho typu než skončit s neuspořádanou výsadbou různých druhů, které společně netvoří na oko příliš lákavý pohled. Několik dobře vypadajících odrůd vám poskytne mnohem větší uspokojení než široký sortiment neodpovídajících rostlin, které se navzájem přebíjí a nedoplňují.

 

Vyberte správné místo

Pro zdravé květy a nejlepší květinové přehlídky je opravdu důležité vybrat správné místo, dalo se by to považovat za alfu omegu veškerého pěstování. Je důležité vybrat místo, na které denně svítí 6 až 8 hodin slunečního světla. Růžím se daří i v opravdu horkém podnebí, pokud je ale zajištěno, že na ne nesvítí nejsilnější polední slunce. Naopak v chladnějších podnebích zasaďte keře růží na místo orientované na jih nebo západně od plotů či zdí, což jim pomůžete v zimě čelit nechtěnému poškození kvůli mrazům. Růže mají také rády dobře odvodněnou půdu s vysokým obsahem organické hmoty. Nejlepších výsledků dosáhnete kombinací rašeliny s těžší jílovitou půdou nebo jinými organickými látkami, které zlepší odvodnění. V chudých písčitých půdách přidejte do směsi kompost, ten vám pomůže udržet vlhkosti v blízkosti rostliny.

 

Načasujte čas správné výsadby

Nejlepší čas na výsadbu růží je na jaře, po posledním mrazu. Alternativně můžete růže vysadit v době, když začnou padat listy, a to nejméně šest týdnů před očekávanými prvními mrazíky. To zajistí kořenům dostatek času se pořádně zakořenit v půdě, než se keře během zimy dají na zimní spánek. Samotné kořeny růží jsou tradičně k dispozici brzy na jaře a měly by být vysazeny co nejdříve, jakmile je přinesete domů. Přičemž růže v květináčích nabízejí mnohem větší flexibilitu. Nejlepších výsledků však dosáhnete, když růže vysadíte během zataženého dne, jelikož nadměrné slunce, teplo a vysoké letní teploty během výsadby by mohly růžím způsobit zbytečnou zátěž, která by se mohla podepsat na jejich stavu později.

 

Nebojte se hloubky

Jeden z dalších klíčových bodů při výsadbě růží je také samotná hloubka, do které růže sázíte. Pokud si přejete, aby se vaše růže hezky uchytily, a to bez ohledu, zda sázíte samotné kořeny nebo už růže z květináče, musíte růžím zajistit dostatečnou hloubku a prostor, aby mohly růst. Zároveň půda musí mít také dobrý odtok. Pokud zasazujete několik keřů vedle sebe je důležité je rozmístit alespoň jeden metr od sebe, abyste keři poskytli dostatek prostoru pro jeho růst. Zkombinujte ideální množství zahradního kompostu, rašeliny nebo jiného druhu organické hmoty s půdou a před vložením kořenů nebo květináčové růže do země, směs využijte na vystlání dna výsadbové díry. Nezapomeňte také po zasazení do země rostlinu pořádně zalít.

 

Nezapomeňte na hnojení

Abyste dosáhli opravdu nádherných květů na vašem růžovém keři, je potřeba přidat do péče kvalitní hnojivo. Pokud k péči o vaše keře s růžemi přidáte hnojivo na měsíční bázi, odměnou vám budou nádherné květy růží. Pomalu uvolňující se hnojiva dodávají správnou hodnotu fosforu, dusíku, draslíku a dalších živin.

 

Voda je základ

Růžím se daří zejména tehdy, pokud je vlhkost půdy udržována konzistentně po celou vegetační dobu. Četnost a množství zálivky bude záviset na půdě ve které se rostlina nachází a na celkovém klimatu. Písčité půdy logicky vyžadují častější a větší zálivku než ty, které jsou zasazeny do jílovitých půd. Teplejší a větrnější podmínky dokážou růže také mnohem snadněji vysušit.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

RONDA

RONDA

VILI

VILI

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

TANA

TANA

RUDY

RUDY

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

RORY

RORY

ILIANA

ILIANA

AGNES

AGNES

ALEXIS

ALEXIS
oblíbené

ALICE

ALICE
oblíbené

DAFNE

DAFNE

ADEL

ADEL

AMANDA

AMANDA

DIANA

DIANA

DOLORES

DOLORES

DONNA

DONNA

BABEL

BABEL

DOROTA

DOROTA

BARBARA

BARBARA

ELISE

ELISE

ELOIS

ELOIS

LEONA

LEONA

NIKOLETA

NIKOLETA

BELINDA

BELINDA

GISEL

GISEL

KELLY

KELLY

KRISTINA

KRISTINA

KARMEN

KARMEN

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

VINSY

VINSY

SET ŽÍHANÉ RŮŽE

SET ŽÍHANÉ RŮŽE

SET ŽLUTÉ RŮŽE

SET ŽLUTÉ RŮŽE

SET BÍLÉ RŮŽE

SET BÍLÉ RŮŽE

SET ORANŽOVÉ RŮŽE

SET ORANŽOVÉ RŮŽE

SET VANDA

SET VANDA

SET KARIN

SET KARIN

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Rozdíly mezi odrůdami svátečních kaktusů

Rozdíly mezi odrůdami svátečních kaktusů

Jaké jsou odrůdy schlumberger

V období zimních svátků je k dispozici spousta svátečních rostlin, které se objevují právě v toto období. Nejčastěji se můžete se setkat s oblíbenými vánočními hvězdami, amarylkami, symbolickým jmelím. A samozřejmě také s nádhernými svátečními kaktusy. Bez ohledu na konkrétní přezdívku nebo název, možná budete překvapeni, že ne všechno je jeden vánoční kaktus, ale že i mezi těmito rostlinami existují skutečné rozdíly, o kterých jste možná dodnes neměli ani tušení. Jsou vánoční kaktusy a tajemný název Schlumbergera truncata nebo Schlumbergera bridgesii skutečně to stejné? Prozradíme vám, že patří do stejného rodu, ale jsou to dva zcela různé druhy. A abychom neopomenuli ještě jeden, významný sváteční kaktus, kterým je taktéž oblíbený velikonoční kaktus, i ten je zase úplně jiný druh. Pojďte společně s námi v dnešním článku odhalit, jak rozpoznat vánoční kaktus, rozdíl mezi Schlumbergerou truncata a bridgesi, velikonočním kaktusem a zjistit jejich mírně odlišné potřeby pro správnou péči. 

Číst celé
Vánoční trendy v dekoru pro rok 2021

Vánoční trendy v dekoru pro rok 2021

Jaké jsou letos trendy vánoční výzdoby

Ačkoliv je teprve listopad a do skutečných Vánoc zbývá spoustu času, s přípravou na výzdobu není nikdy brzy. Naopak, čím dříve začnete, tím déle si budete moci užívat dokonalou vánoční atmosféru u vás doma, která často se štědrým dnem upadá. V dnešním článku se budeme věnovat předpovědi vánočních trendů pro Vánoce 2021!  Podělíme se o to, jaké květinové motivy, dekorační triky a DIY vychytávky budou letos v kurzu a zároveň díky kterým bude váš domov vypadat krásně. Právě v čase Vánoc, je důležité dbát na interiér a jeho výzdobu. Přes sváteční dny trávíme v našich domovech skutečně hodně času a proto je důležité, abychom se v nich cítili co nejlépe a nejútulněji.

Číst celé
Sedm nejčastějších chyb při pěstování chryzantém

Sedm nejčastějších chyb při pěstování chryzantém

Jak nechybovat při pěstování chryzantém

 

V dnešním článku se zaměříme hned na několik nešvarů při pěstování chryzantém, čeho se při jejich pěstování vyvarovat, aby vydržely co nejdéle a měly co nejkrásnější květy. To všechno a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Na podzim se všude možně kolem nás objevují nádherné chryzantémy v odstínech červené, žluté, oranžové, fialové, bílé barvě a v mnoha dalších. Rádi je používáme na podzimní výzdobu na verandě dokonale si rozumí například s kukuřičnými stonky, tykvemi a dýněmi. Poté, co květy definitivně odkvetou, se je často snažíme vysadit na zahradě, protože většina květin jsou trvalky, které jsou schopny přežít zimu. Možná se vám ale stalo, že do následujícího jara jsou rostliny obvykle zredukovány na trsy mrtvých stonků. Ve skutečnosti pěstování zahradních chryzantém je poměrně snadné. Pokud navíc budete znát následující časté chyby, kterých je dobré se vyvarovat, můžete si být jistí, že se vašim chryzantémám bude jen dařit.

Číst celé