Jak usušit a uchovat hortenzie

Vše o sušení hortenzií

Květy hortenzie jsou velké, nápadité květy, na které můžete narazit hned v několika barevných kombinacích od jemné modré barvy, přes vášnivou červenou, purpurovou až po jemné a bílé nebo světle zelené květy. Pokud pěstujete hortenzie a rádi byste si jejich krásu užívali co nejdéle, možná vás bude zajímat způsob, jak si jejich krásu uchovat ještě dlouho po jejich odkvětu. Jednoznačnou a ne úplně překvapivou odpovědí je sušením. V dnešním článku vám odhalíme, jak snadné je tyto květiny usušit. Hortenzie nepotřebují žádné speciální procedury během sušení a délka schnutí se pohybuje kolem 2 týdnů, kdy vám vydrží v krásném, sušeném stavu až po dobu jednoho roku. Hortenzie navíc můžete sušit hned několika způsoby, my vám dnes představíme ty nejlepší!

 

 

Kdy sušit hortenzie?

Ideální doba pro řezání květů hortenzie na usušení je na konci jejich vegetačního období, což je doba mezi srpnem až říjnem. V tuto dobu okvětní lístky začínají měnit svoji barvu a vytvářejí tak dokonalý papírový nádech. Drobnější květy hortenzie se teprve v tuto dobu začínají otevírat. Pokud zde žádné drobné květy nevidíte, nevadí, můžete se spolehnout na měnící se barvu hortenzií. Mějte však na paměti, že může být velmi obtížné posoudit konkrétní barvy a jejich nastávající změnu. Složitější je to zejména u jemnějších odstínů, například u odrůdy „Annabelle“,  která je typická mírným přechodem z bílé barvy do světle zelené.

 

Největší výzvou při sušení hortenzií je odhadnout správný čas na řezání květů. Pokud stonky odstřihnete ve vrcholném rozkvětu, budou v sobě rostliny mít příliš mnoho vlhkosti a neuschnou tak dostatečně rychle, aby si zároveň zachovali svoji krásu. Pokud je ale naopak odříznete příliš pozdě, tak vám květy naopak zhnědnou. V závislosti na konkrétní době, může být stále téměř nemožné najít ideální květiny, které jsou připraveny k řezání a pravděpodobně nikdy nenajdete květ, který by na sobě neměl alespoň jednu hnědou skvrnu. Navíc vždy můžete odstranit jednotlivé květy, které na sobě mají například výrazné hnědé skvrny.

 

Co budete potřebovat k sušení?

·         Ostré nůžky

·         Vázu s vodou

·         Květy hortenzie

 

Může to znít zvláštně sušit květiny pomocí vody, ovšem pokud dopřejete vaší hortenzii pomalé vysychání, udrží si díky tomu svoji barvu i tvar. Navíc stonky díky pomalému sušení zůstanou pevnější.

Hortenzie stříhejte vždy pod úhlem a snažte se držet podobných délek květů. Stonky můžete ponechat dlouhé cca 15 centimetrů, ujistěte se však, že jste ze stonků odstranili všechny listy.

Umístěte řezané květiny do vázy s vodou, která je naplněna zhruba do poloviny svého objemu. Vázu následně umístěte na chladnější místo, kde však dopadá přímé sluneční světlo. Zároveň si dejte pozor na to, kolik stonků umístíte do jedné vázy. Je důležité nechat hortenziím dostatek prostoru a nechat ji dýchat.

Následně nechejte všechnu vodu úplně odpařit. Tento proces běžně trvá dva nebo tři týdny. Na konci tohoto procesu, by měly vaše hortenzie být suché na dotek a stonky by měly být velmi křehké. V tuto dobu jsou hortenzie připraveny k dalšímu použití.

 

Kde využít sušené hortenzie?

Existuje mnoho dekorativních způsobů, kde můžete využít sušené hortenzie. Jsou krásné jen tak samy o sobě, když je vystavíte ve váze, nebo je můžete přidat do sezónních věnců nebo jimi vyzdobit bedýnky spolu s dalšími sušenými květy. Sušené hortenzie vypadají nádherně také ve svatebních aranžmá.

 

Další metody pro sušení hortenzií

Existuje několik dalších způsobů, jak můžete usušit vaše hortenzie. Můžete je například usušit volně na vzduchu pomocí zavěšení jednotlivých stonků vzhůru nohama. Budete potřebovat pouze chladné a suché místo. Hortenzie sušené zavěšením do prostoru bývají o něco křehčí než druhá varianta při sušení pomocí vody. Ovšem i takto sušené hortenzie jsou krásné a reprezentativní.

 

Další možností je nechat květiny uschnout volně na rostlině, pokud vám nebudou svou texturou připomínat papír. Pomocí této techniky však nedosáhnete nejživějších barev a ani samotné usušené rostliny nevydrží tak dlouho. Pokud ovšem pěstujete hortenzie v oblastech, kde často prší, může se stát, že vaše hortenzie budou více náchylné k hnědnutí. Proto je důležité vychytat moment, kdy ještě nezačaly hnědnout, ale naopak jsou dostatečně vykvetlé.

 

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, nezapomeňte každou sezónu zasadit nové hortenzie, ať jich máte dostatek po celý rok. Ať už čerstvé kytice hortenzií, nebo ty sušené, můžete si být jistí, že parádu ve váze vám udělají vždycky. Navíc si vystačíte s pár kousky, které vydají za celou kytici, což je u hortenzií ta největší z výhod.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Sedm tipů pro ekologičtější svatební květiny

Sedm tipů pro ekologičtější svatební květiny

Jak více ekologicky využít svatební květiny

 

Svatební květinový průmysl je po celém světě velkým byznysem. Jenom v USA se běžně za jeden rok jedná o částku kolem 7 miliard dolarů, což znamená, že svatební květiny jsou neodmyslitelným svatebním prvkem. Bohužel, samotný ekonomický rozsah tohoto odvětví znamená, že ne všechny svatební květiny lze pěstovat, získávat a sbírat udržitelným způsobem. Pro ty, kteří se více zajímají o životní prostředí, však stále existuje spousta ekologicky šetrných možností.

Kdykoliv je to alespoň trochu možné, vždy hledáme ekologičtější řešení, zejména pokud jde o květiny pro události, jako jsou svatby. Pokud tedy chcete snížit svou ekologickou stopu při výběru a nákupu svatebních květin, zde je našich sedm tipů pro udržitelnější svatební květiny.

 

Číst celé
Ochrana rostlin před mrazem: Jak bezpečně chránit rostliny před mrazem

Ochrana rostlin před mrazem: Jak bezpečně chránit rostliny před mrazem

Jak ochránit rostliny v zimě

Většina zahradníků volí na svou zahradu květiny, keře a stromy, které na jejich zahradě můžou bez problémů přežít v běžném počasí. Ovšem s globálním oteplování a neustále většími teplotními extrémy, se může zdát výběr jednotlivých rostlin složitější, než kdy býval. Co však proto může zahradník udělat, když je počasí jiné než typické? Nečekané mrazy mohou krajinu a zahradu zdevastovat. Zároveň ale můžou zahrádkáře přimět k zamyšlení, jak rostliny ochránit před mrazem, ještě předtím než udeří. To se dostáváme k zásadní otázce, a to jaký je nejlepší způsob jak ochránit rostliny před mrazem? Na tuto otázku a mnohem víc si odpovíme právě v dnešním článku. Tak jdeme rovnou na to!

Číst celé
Co dělat s pohřebními květinami po pohřbu?

Co dělat s pohřebními květinami po pohřbu?

Jak využít pohřební květiny

V dnešním článku vám přinášíme několik smysluplných nápadů, jak znovu použít, darovat a zvěčnit pohřební květiny Květiny nás doprovázejí téměř u všech slavnostních okamžiků života – a to ať už při narození, na svatbě, výročí, narozeninách, promoci, nástupu do nového zaměstnání nebo odchodu ze starého. Samozřejmě se také objevují i na poslední oslavě konce života, tedy na pohřbu, kde jsou doslova nepostradatelnou součástí.

 

Číst celé