Jak vysadit domácí papriky ze semínek kupovaných v obchodě

Vysaďte si papriky a jak na to

 

Občas zahrádkáři při nákupech narazí na exoticky vypadající papriku nebo na papriku, která má tak výjimečnou chuť, že by byla velká škoda ochutnat ji pouze jednou. Když ji rozřízneme a uvidíme uvnitř všechna ta semena, nejeden pěstitel si určitě položí otázku: Je možné vypěstovat papriky ze semínek koupených v obchodě? Na první pohled se zdá, že je to snadná otázka. Přesto na tuto otázku, zda lze semena paprik z obchodu s potravinami použít na zahradě, nelze odpovědět jednoduchým ano či ne. A my se v dnešním článku zaměříme na nejčastější doplňující otázky, spojené právě s touhle záludnou otázkou.

 

Lze pěstovat semena paprik zakoupených v obchodě?


Zda můžete vysadit semena paprik zakoupených v obchodě a zda z nich opravdu vyroste požadovaný druh papriky, závisí hned na několika následujících faktorech.

 

Jedná se o hybridní papriku?

Semena paprik zakoupených v obchodě z hybridních odrůd paprik nemají stejnou genetickou výbavu jako mateřské papriky. Proto jen zřídkakdy vyrostou věrně podle typu. Pokud jste se tedy zamilovali do chuti jedné konkrétní papriky, raději se neradujte předem.

 

Byla paprika samosprašná?

Ačkoliv se květy paprik často opylují samy, existuje možnost křížového opylení. I když se jedná o dědičnou odrůdu papriky, semena z paprik z obchodu s potravinami se nemusí chovat přesně podle vašich očekávání.

 

Jsou semena paprik z obchodu s potravinami zralá?

Pokud je paprika zelená, odpověď zní ne. Papriky, které dosáhly zralosti, mají jinou barvu, například červenou, žlutou nebo oranžovou. Dokonce i jasně zbarvené papriky mohly být sklizeny v nezralém stádiu, což vedlo k tomu, že semena nedozrála natolik, aby mohla vyklíčit.

 

Byla semena paprik zakoupená v obchodě ozářena?

Úřad FDA schvaluje ozařování produktů za účelem eliminace patogenů přenášených potravinami. Tímto procesem se semena stávají nepoužitelnými pro pěstování. Ozářené potraviny musí být takto označeny. 

 

Vyplatí se vysazovat semena paprik zakoupených v obchodě?


Zda je výsadba semen paprik zakoupených v obchodě vhodná, záleží na pouze na tom, kolik energie a chuti k novým experimentům máte. Pokud toužíte po dobrodružství a máte dostatek prostoru na zahradě pro experimentování, proč to minimálně nezkusit? Z finančního hlediska jsou semena koupené primárně za účelem jídla zdarma. Proč si tedy nevyzkoušet pěstování semen paprik z obchodu!

 

Abyste mohli začít, přinášíme vám několik tipů pro pěstování semen paprik zakoupených v obchodě:

·         Po opatrném vyříznutí jádra z papriky opatrně prsty vyjměte semínka. Semena sbírejte na papírovou utěrku.

·         Sušení a skladování semen papriky: Semena umístěte na několik dní na suché místo. Když jsou na dotek suchá, můžete je skladovat v papírové obálce až dva roky. 

·         Testování klíčivosti: Zjistěte životaschopnost semen paprik zakoupených v obchodě pomocí metody klíčení semen z plastového sáčku nebo krabičky. Ušetříte tak nákup nových květináčů nebo směsi do zakládání květináčů, pokud by semena nevyklíčila.

·         Ve většině oblastí se doporučuje začít pěstovat papriky šest až osm týdnů před posledním jarním mrazem.

·         Pěstování sazenic: Pokud semena paprik z obchodu s potravinami úspěšně vyklíčila, vysaďte klíčky do startovacích misek s použitím kvalitní směsi pro nová semena. Papriky vyžadují dostatek světla, vysoké teploty a mírnou vlhkost půdy.

·         Přesazování: Sazenice paprik lze přesadit ven, jakmile pomine nebezpečí mrazů. Sazenice založené v místnosti je třeba otužovat. Pokud budete mít štěstí, při výsadbě sazenic zakoupených v obchodě získáte požadovaný typ paprik.

·          Chcete-li si zajistit stálý přísun této papriky i v budoucnu, zvažte metodu množení paprik pomocí řízkování stonků.

 

Pokud tedy rádi experimentujete, není nad čím váhat a pokus o výsadbu paprika ze semínek můžete zkusit ještě dneska!

 

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé