Narozeninová květina pro měsíc duben

Sedmikrásky, narozeninové květy pro měsíc duben

Doba kdy se kalendář přetočí na měsíc duben je často jaro na většině území země již v plném proudu! Na záhoncích se začínají objevovat první barevné květy, které nám připomínají, že teplo a slunečné dny jsou doslova za rohem. V toto krásné období nemůže být narozeninová květina pro měsíc duben jiná, než veselá, barevná, ale přitom jednoduchá. Kopretiny a sedmikrásky jsou symbolem dětské nevinnosti, radosti a krásy v jednoduchosti, právě díky těmto symbolům jsou skvělou volbou do jarních kytic, nebo jako vhodná volba pro váš jarní záhon.

 

 

Mnoho z nás má sedmikrásky spojené pouze s drobnými květy, které se spolu s jarem začínají objevovat na trávnících téměř všude. U vás na dvoře, v parku nebo lese. Ovšem sedmikrásky zastupují celý rod, ne pouze jeden konkrétní květ. Sedmikrásky jsou blízkými sourozenci slunečnic a mezi tři nejoblíbenější odrůdy patří sedmikráska Shasta, sedmikráska africká a sedmikráska gerbera. Sedmikrásky Shastas mají zasněžené bílé lístky s jasně žlutými středy a fungují naprosto skvěle jako řezané květy. Africké sedmikrásky naopak rostou výrazně blíže k zemi a mají bílé, oranžové, žluté nebo meruňkové květy.

Gerbera sedmikrásky, známé spíše pod jednodušším jménem gerbery jsou jedny z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů z rodu sedmikrásek. Jejich velké květy můžeme najít v široké škále jasných barev včetně růžové, bílé, žluté, oranžové, krémové, červené nebo fialové. Střed květů může mít téměř jakoukoliv barvu.

Sedmikrásky a jejich historie

Sedmikráska Gerbera byla objevena v roce 1884 poblíž města Barberton v Jižní Africe. Její objevitel byl skot Robert Jameson, který byl součástí šlechtitelského programu, který začal v Anglii v roce 1890. Tyto programy zdokonalovaly kvalitu a barvu květů, proto se staly oblíbenými nejen mezi samotnými floristy a zahradníky, ale zejména také mezi obyčejnými lidmi, kteří rádi darovali krásné řezané květy. Gerbera proto i dnes patří stále mezi jedny z nejoblíbenějších řezaných květin, které lidé darují. Patří do tzv. top pětky oblíbených květin mezi kterými nesmí chybět nesmrtelná růže, karafiát, chryzantéma nebo další jarní oblíbenec, tulipán. Název sedmikráska, v anglickém jazyce daisy je volným překladem “denního oka”. Souvisí to s chováním květu sedmikrásky, který se s východem slunce otevírá světu a naopak se západem slunce se uzavírá. Funguje téměř jako lidské oko, které přes den vnímá krásy světa a v noci uléhá k odpočinku.

 

Barvy a symbolika

Jemným sedmikráskám, gerberám nebo kopretinám je přiřazeno mnoho významů. Od nevinnosti, jednoduchosti, radosti až po štěstí a nové začátky. Ve Viktoriánských dobách byly taktéž symbolem věrnosti a důvěry. Římská mytologie sebou nese také příběh o víle jménem Belides, která se proměnila v sedmikrásku, aby unikla nechtěné pozornosti jednoho z významných bohů. Právě díky tomuto příběhu sedmikrásky získaly význam skromnosti a nevinnosti.

 

Zábavná fakta a zajímavosti o sedmikráskách

Na sedmikrásky můžete narazit už ve středověkých obrazech, kde jsou oblíbenou součástí umění z přírody. Nejčastěji je naleznete vyobrazeny na loukách, které byly oblíbenou inspirací středověkých malířů.

Předpokládá se, že sedmikrásky jsou staré více než 4000 let!

Vlásenky, tedy sponky do vlasů zdobené sedmikráskami byly nalezeny při vykopávkách minojského paláce na ostrově Kréta. Řecké ženy tedy už dávno znaly kouzlo sedmikrásek.

Egyptská keramika byla taktéž zdobena vzorem sedmikrásek, jejich působení tedy zasahuje až do antických časů Egypta.

Někteří lidé věří, že sedmikrásky odpuzují bouře a blesky, proto jejich pěstování má také vyšší význam, než jen ten estetický.

Sedmikrásky jsou v anglicky mluvících zemí známé pod názvem modřinka. Jejich rozdrcené květy pomáhají zklidnit pohmožděnou nebo popraskanou pokožku. Historicky byly velkou úlevou.

Listy sedmikrásky lze jíst a je možné z nich udělat také opravdu chutný salát. Nebojte se ozdobit salát také samotnými květy sedmikrásky. Zapůsobí totiž nejen esteticky, ale také chuťově.

 

Pokud máte kolem sebe někoho, kdo slaví své narozeniny v měsíci dubnu, neváhejte a věnujte jim kytici krásných, svěžích kopretin, sedmikrásek nebo gerber. No, a pokud se nemůžete rozhodnout který druh zvolit, můžete je také libovolně kombinovat, fantazii se v květinovém světě opravdu meze nekladou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

TINSY

TINSY

ZARA

ZARA

DOMINIKA

DOMINIKA

ESTERKA

ESTERKA

HANNAH

HANNAH

BONDY

BONDY

GERBERY

GERBERY

RINDA

RINDA

ALEXA

ALEXA

KENDYS

KENDYS

KATRIN

KATRIN

HERMIONA

HERMIONA

SET KATRIN

SET KATRIN

ORANGE

ORANGE

DOLY

DOLY

GERBERA

GERBERA

KOLORINA

KOLORINA

KRASOMILA

KRASOMILA

ELZA

ELZA

LEJLA

LEJLA

LISA

LISA

ANETA

ANETA

BELA

BELA

CAROLINE

CAROLINE

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Rozdíly mezi odrůdami svátečních kaktusů

Rozdíly mezi odrůdami svátečních kaktusů

Jaké jsou odrůdy schlumberger

V období zimních svátků je k dispozici spousta svátečních rostlin, které se objevují právě v toto období. Nejčastěji se můžete se setkat s oblíbenými vánočními hvězdami, amarylkami, symbolickým jmelím. A samozřejmě také s nádhernými svátečními kaktusy. Bez ohledu na konkrétní přezdívku nebo název, možná budete překvapeni, že ne všechno je jeden vánoční kaktus, ale že i mezi těmito rostlinami existují skutečné rozdíly, o kterých jste možná dodnes neměli ani tušení. Jsou vánoční kaktusy a tajemný název Schlumbergera truncata nebo Schlumbergera bridgesii skutečně to stejné? Prozradíme vám, že patří do stejného rodu, ale jsou to dva zcela různé druhy. A abychom neopomenuli ještě jeden, významný sváteční kaktus, kterým je taktéž oblíbený velikonoční kaktus, i ten je zase úplně jiný druh. Pojďte společně s námi v dnešním článku odhalit, jak rozpoznat vánoční kaktus, rozdíl mezi Schlumbergerou truncata a bridgesi, velikonočním kaktusem a zjistit jejich mírně odlišné potřeby pro správnou péči. 

Číst celé
Vánoční trendy v dekoru pro rok 2021

Vánoční trendy v dekoru pro rok 2021

Jaké jsou letos trendy vánoční výzdoby

Ačkoliv je teprve listopad a do skutečných Vánoc zbývá spoustu času, s přípravou na výzdobu není nikdy brzy. Naopak, čím dříve začnete, tím déle si budete moci užívat dokonalou vánoční atmosféru u vás doma, která často se štědrým dnem upadá. V dnešním článku se budeme věnovat předpovědi vánočních trendů pro Vánoce 2021!  Podělíme se o to, jaké květinové motivy, dekorační triky a DIY vychytávky budou letos v kurzu a zároveň díky kterým bude váš domov vypadat krásně. Právě v čase Vánoc, je důležité dbát na interiér a jeho výzdobu. Přes sváteční dny trávíme v našich domovech skutečně hodně času a proto je důležité, abychom se v nich cítili co nejlépe a nejútulněji.

Číst celé
Sedm nejčastějších chyb při pěstování chryzantém

Sedm nejčastějších chyb při pěstování chryzantém

Jak nechybovat při pěstování chryzantém

 

V dnešním článku se zaměříme hned na několik nešvarů při pěstování chryzantém, čeho se při jejich pěstování vyvarovat, aby vydržely co nejdéle a měly co nejkrásnější květy. To všechno a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Na podzim se všude možně kolem nás objevují nádherné chryzantémy v odstínech červené, žluté, oranžové, fialové, bílé barvě a v mnoha dalších. Rádi je používáme na podzimní výzdobu na verandě dokonale si rozumí například s kukuřičnými stonky, tykvemi a dýněmi. Poté, co květy definitivně odkvetou, se je často snažíme vysadit na zahradě, protože většina květin jsou trvalky, které jsou schopny přežít zimu. Možná se vám ale stalo, že do následujícího jara jsou rostliny obvykle zredukovány na trsy mrtvých stonků. Ve skutečnosti pěstování zahradních chryzantém je poměrně snadné. Pokud navíc budete znát následující časté chyby, kterých je dobré se vyvarovat, můžete si být jistí, že se vašim chryzantémám bude jen dařit.

Číst celé