O historii tulipánů v Holandsku

Historie tulipánů v Holandsku

Pravděpodobně byste jen těžko hledali někoho, kdo by neměl rád tulipány. Tyto nádherné nápadité květy plné barev a jednoduchého nesmrtelného tvaru jsou zkrátka nezaměnitelné. Často si také lidé spojují tulipány s jednou konkrétní zemí, kterou není nikdo jiný než vyhlášené Holandsko a známá holandská květinová burza, která je doslova proslulá tulipány. Ovšem proč je tomu právě tak, že drobná země v Evropě se stala tak významným symbolem pro tulipány. V dnešním článku si zase o trochu více odhalíme historii tulipánů a jejich jedinečnou spojitost právě s Holandskem.

 

 

Historie tulipánů v Holandsku

Tulipány svůj původ sice nemají v Holandsku, nicméně ani to jim nezabránilo v tom, aby se staly jeho hlavním exportním zbožím a vůbec jednou z nejznámějších holandských spojitostí, jakou známe.

Celý příběh s tulipány v Holandsku sahá do 16. století, kdy byly do Holandska dováženy tulipány z Osmanské říše, na jejímž území se dnes nachází Turecko. Stačilo pouze pár let, když se po prvních dodávkách tulipánů staly tyto květiny nejvyhledávanější komoditou po celém Nizozemku. Pomohl k tomu také čin Caroluse Clusiuse, který napsal první velkou knihu o tulipánech. Právě v této době měly cibule tulipánů dokonce větší hodnotu než zlato a prodávaly se až za desetinásobek ročního výdělku běžných lidí! Tato neskutečná cena a celý příběh spojen s tulipány známe v dnešní době pod pojmem Tulipánová mánie, kterou je toto období označováno.

Ačkoliv v dnešní době tulipány už dávno nemají hodnotu vyšší než zlato, i nadále zůstává Holandsko jedním z největších vývozců tulipánů na světě. V dnešní době je zhruba 60 procent půdy využíváno k zemědělství nebo zahradničení, přičemž velká část této půdy je věnována právě k pěstování cibulovin. Holandsko tak nadále zůstává exportérem číslo jedna a například v roce 2014 vyvezlo více než 2 miliardy tulipánů do celého světa!

 

Holandsko - květinářství světa

S tak významnou statistikou a historií není divu, že Holandsko získalo název květinářství světa. Navíc se nejedná pouze o tulipány ale o celou řadu květin, se kterými se obchoduje na uznávané holandské burze, odkud pochází ty z nejkvalitnějších květin, které můžete v květinářství pořídit.

 

·         Holandsko si udržujte vrchní příčku celosvětového obchodu s květinami a jeho podíl zde tvoří až neuvěřitelných 44 %.

·         Až 77 % všech cibulovin pochází z Holandska, přičemž právě drtivou většinu tvoří slavné tulipány.

·         Téměř 50 % celkového obchodu Holandska v roce 2015 tvořily výhradně řezané květy a cibuloviny.

·         Evropský trh sčítá zhruba 18000 nových odrůd rostlin, které se každoročně objeví na evropských trzích, z nichž až 65 % pochází právě z Holandska.

·         Holandsko je známé nejen pro cibule, ale má významné obchodní postavení i na trhu se semeny. V roce 2014 Holandsko vyvezlo semena všech různých druhů květin v přepočtu za neuvěřitelný 3,8 miliard dolarů!

 

Slavný Kaukenhof

I přesto že je Holandsko významným exportérem tulipánů, Holanďané si nechávají dostatek i pro sebe. Ve slavném Keukenhofu každoročně na konci března najdete více než 800 druhů různých odrůd tulipánů a přes více než 7 milionů jejich cibulek! Právě Kaukenhof je ideální lokalitou na výlet pro všechny milovníky tulipánů a zahradních květin, ne nadarmo získal přezdívku nejkrásnější jarní zahradou na světě. Pokud by vám samotná podívaná na zástupy tisíců květin nestačily je zde k dispozici například také dětská zoo, dětská hřiště spojené s bludištěm, které zabaví zejména ty nejmladší účastníky na celé hodiny.  Slavný Keukenhof se veřejnosti otevřel již v roce 1949 kdy zde poprvé zahradníci a prodejci okrasných cibulovin vytvořili úplně první přehlídky jarních květin, od této doby zde pravidelně každý rok probíhá přehlídka nádherných jarních květin.

Pokud je pro vás Holandsko příliš daleko, zkuste se porozhlédnout po vašem okolí, mnohé zámecké parky často také pořádají různé výstavy tulipánů a podobné akce, které nejspíš tento rok bohužel nebudou tak hojné, jako běžně.

 

Pokud se vám někdy poštěstí se v jarním období podívat do slavného Keukenhofu, rozhodně pochopíte proč je právě Holandsko spojováno s krásnými tulipány.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé