Oblíbené pokojové rostliny s tolerancí slabého světla

Jaké pořídit pokojky pro stinnější místa

 

Mnoho bytů je v dnešní době situovaných na zastavěných místech, do kterých se během dne nedostane dostatek slunečního světla, což může být pro pěstování rostlin ne zrovna výhodné. Květiny jsou, stejně jako mi lidé, živé organismy, které ke svému životu slunce a sluneční svit potřebují, ovšem nevezmou se jen tak na procházku jako my. Existuje i několik druhů rostlin, které k životu nepotřebují v porovnání s ostatními tolik světla jako jiné. A na takové rostliny se v dnešním článku zaměříme.

 

Musíte mít však na paměti několik věcí. Tento článek vám pomůže pochopit, co to znamená mít rostliny, které potřebují málo světla a které pokojové rostliny pro málo osvětlené prostory jsou pro váš prostor nejvhodnější.

 

O pokojových rostlinách s tolerancí ke slabému světlu

Pojem slabé osvětlení může být velmi zavádějící. Když si koupíte rostlinu a na štítku je popsána jako rostlina vhodná pro nízké osvětlení, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o pokojové rostliny, které vyžadují k životu slabé světlo. Znamená to, že se jedná o pokojové rostliny, které snášejí nízké osvětlení. Mnoho pokojových rostlin, na které běžně máme možnost narazit v květinářství pochází z tropických oblastí po celém světě a rostou na různých úrovních lesních pater. Jednotlivé lesní patra často nabízí mnohem více světla ve srovnání s místy v našich domácnostech. Nejméně světla se do domu dostává severními okny. A tato intenzita světla velmi rychle klesá, čím dál se od jakéhokoli okna nacházíte.

 

Zde jsou některé z nejlepších pokojových rostlin pro místa se slabým osvětlením pro váš domov nebo kancelář:

 

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk nebo hadí rostlina je velmi oblíbená a odolná rostlina. V přírodě skutečně rostou na jasném světle a dokonce i na přímém slunci. Kupodivu však v domácnosti docela dobře snášejí nižší osvětlení. Nejlepších výsledků dosáhnete při jasnějším světle, ale relativně dlouho dokážou snášet i poměrně slabě osvětlené prostory. Existují odrůdy, které dorůstají výšky jen několika centimetrů, až po ty, které mohou dosáhnout výšky až 90 cm. Rostliny jsou při požití jedovaté, proto je vhodné je umístit mimo dosah vašich domácích mazlíčků.

 

Zamiokulkas

Pod běžným názvem známá jako ZZ Plant, je stejně odolná jako tchýnin jazyk a péče o ni je velmi podobná. Mají krásné, lesklé listy, které rostou na mírně obloukovitých stoncích a zdá se, že se jim daří i při ne úplně pečlivé péči.  Tyto rostliny jsou při požití také jedovaté, proto stejně jako u sansevierie platí, že je lepší je držet mimo domácí mazlíčky.

 

Pothos a filodendron srdčitý

Pokud hledáte popínavé pokojové rostliny s tolerancí slabého světla, pothos i filodendron srdčitý jsou vynikající volbou. Péče o ně je velmi podobná, ale rostliny mají trochu odlišný vzhled. Existují odrůdy pothos s různým stupněm panašování listů. Čím méně světla, tím méně je panašování. Filodendron srdčitý má podobně tvarované listy, ale obvykle jsou jen obyčejně zelené.

 

Zelenec

Zelence jsou nádherné a snadno pěstovatelné rostliny, které jako bonus, nejsou jedovaté pro kočky. Vytvářejí poměrně velké množství mladých rostlin, které můžete snadno rozmnožit ve vodě a zasadit do květináče.

 

Palma salónní

Pokojová rostlina palma salónní, která roste pomalu a nevyžaduje žádnou velkou péči. Na rozdíl od mnoha palem ve skutečnosti upřednostňuje nízké osvětlení a daří se jim lépe, pokud jsou umístěny na místo, kam dopadá světlo brzy ráno nebo pozdě odpoledne.

 

Draceny

Řada pokojových rostlin z rodu dracen je vhodná pro místa se slabým světlem, z nichž nejznámější je dracena marginata. Nemají rády chlad a průvan a dělá jim dobře teplý a vlhký vzduch s teplotami 22-25°C. Přímé světlo může listy spálit a vytvořit na nich nevzhledné hnědé skvrny.

 

Mimo zmíněné, máte nadále na výběr mnoho dalších rostlin s tolerancí nízkého osvětlení, například stálezelené čínské rostliny, odrůdy stálezelených čínských rostlin (aglaonema) snášejí nízké osvětlení poměrně dobře. Nemají však rády průvan, proto je držte dál od oken nebo dveří, kde byste mohli narazit na problém. Dále například lilie pokojová (spathiphyllum) je vhodná jak pro místa se slabým, tak pro místa se středním osvětlením.

 

Mějte na paměti, že čím méně světla, tím méně vody tyto rostliny spotřebují, proto dbejte na to, aby tyto rostliny před další zálivkou dostatečně vyschly. Obzvláště opatrní buďte v zimních měsících, kdy je světla méně. Možná budete chtít přesunout rostliny blíže k oknu nebo je doplnit zářivkovým osvětlením.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ZITA

ZITA

ŽANETA

ŽANETA

ZOE

ZOE

ZILI

ZILI

ZARA

ZARA

VIOLETA

VIOLETA

VINSI

VINSI

VINI

VINI

TONI

TONI

TEDIN

TEDIN

TANA

TANA

RORY

RORY

LARA

LARA

ILIANA

ILIANA

ADRIANA

ADRIANA

DAFNE

DAFNE

DARLA

DARLA

DOLORES

DOLORES

DOMINIKA

DOMINIKA

BARBARA

BARBARA

ELIZABET

ELIZABET

CINDY

CINDY

ELOIS

ELOIS

MIRIAM

MIRIAM

MAGDALENA

MAGDALENA

SET ŽANETA

SET ŽANETA

SET ZILI

SET ZILI

SET TONI

SET TONI

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

SMUTEČNÍ KYTICE 1

SMUTEČNÍ KYTICE 1

SMUTEČNÍ KYTICE 3

SMUTEČNÍ KYTICE 3

SMUTEČNÍ KYTICE 4

SMUTEČNÍ KYTICE 4

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 5

SMUTEČNÍ KYTICE 8

SMUTEČNÍ KYTICE 8

BONDY

BONDY
Neprodejné

LINSY

LINSY

SMUTEČNÍ KYTICE 15

SMUTEČNÍ KYTICE 15

PINK

PINK

SMUTEČNÍ KYTICE 16

SMUTEČNÍ KYTICE 16

SMUTEČNÍ KYTICE 17

SMUTEČNÍ KYTICE 17

SMUTEČNÍ KYTICE 18

SMUTEČNÍ KYTICE 18

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé