Péče o orchideje doma

Domácí péče o orchideje, jak jim pomoci ke květu

Ať už jste si pořídili orchidej sami pro sebe, nebo jste ji dostali darem, je důležité ji věnovat dostatečnou péči, aby vám dělala radost snad co nejdéle a zároveň aby neustále produkovala své krásné a jedinečné květy. V dnešním článku si představíme několik základních tipů a kroků, jak postupovat při péči o orchideje, které jsou krásnou dekorací jak do kanceláře, tak i do bytu. Nejkrásnější rostlinu samozřejmě dělají její exotické květy, o které je třeba se náležitě starat a sledovat jednotlivé cykly květu. Pojďme se společně podívat na základní kroky, které je dobré při pěstování orchidejí dodržet.

 

Průhledné květináče

Mnoho lidí doslova přehlíží důležitost průhledného květináče pro jejich orchideje. A přitom právě průhledný květináč má mnoho výhod a leckdy dokáže vaši orchidej doslova zachránit! Nejen že napomáhá kontrolovat stav kořenů, ale také mnohem snadněji umožňuje propustnost slunečního světla, které je nezbytné pro každou orchidej.

 

Dopřejte vaší orchideji speciální půdu

Vaše orchidej si opravdu zaslouží speciální půdu, která je vytvořena přesně na míru, aby splňovala všechny požadavky rostliny. Zároveň si směs můžete také libovolně upravit a přidat do ní například štěrk. Speciální půda pro orchideje pomůže s odvodněním a vytváří tak ideální prostor pro kořeny, aby nedocházelo k jejich hnilobě.

 

Kvalitní odtok

Častá začátečnická chyba je spojována zejména se zaléváním a nikdy byste vaši orchidej neměli zalévat shora. Místo toho ji raději namočte do čerstvé vody a nechejte ji nasát tolik vody, kolik je jen potřeba. Můžete ji například postavit do vany s vodou nebo do dřezu a nechat ji chvíli nasávat potřebnou tekutinu. Jakmile bude vaše orchidej dostatečně hydratovaná, nechejte přebytečnou vodu odtéct a poté ji vraťte na její původní místo. U orchidejí je důležité si dát pozor zejména na nechtěné přelití rostliny nebo naopak na vysušení kořenů. Zalévání během chladnějších, zimních měsíců nebude tak časté jako například v létě a během teplejších období. Mimo hydrataci je důležitá také vlhkost a vláha, která pomáhá udržet vaše orchideje zdravé a prosperující, proto vybírejte pro vaše orchideje vhodné místo nejen na základě světla, ale také na základě vlhkosti.

 

Ořezávání stonků

Jakmile nádherné květy opadnou, je na čase se vrhnout na seřezávání stonků. Jakmile vaše rostlina ztratí listy, seřízněte její stonky. Tento proces je důležitý proto, aby rostlina zbytečně neztrácela potřebnou energii udržováním stonku bez květů. Zaštipování stonku se provádí nad třetím očkem od základního stonku, očko poznáte velmi snadno, jedná se o malé zářezy na stoncích, které dokážete identifikovat na první pohled. Pokud se o vaši orchidej budete starat opravdu pečlivě, může se vám odměnit nádhernými květy, které vydrží kvést až po dobu 6 měsíců.

 

Sledujte rostlinu důkladně

Nemoci a problémy orchideje taktéž poznáte hned na první pohled. Prozradí vám to zejména listy orchideje, které změní svoji zdravou barvu. Vrásčité listy odhalí nedostatečné zalévání, světle zelené listy, nebo listy s bílými a žlutými suchými fleky jsou pro vás jasným varováním, že se rostlině dostává až příliš silného slunečního záření, proto je nutné pro ni najít nové, vhodnější místo. Žluté listy ovšem ne vždy musí značit problém, naopak se jedná o přirozené odumírání a místo nich vám zanedlouho narostou listy nové. Pokud spatříte plíseň na samotných květech, znamená to, že vaše rostlina je na místě s příliš vysokou teplotou a vlhku. Květy bohužel budete muset v tomto případě zlikvidovat a ošetřit.

 

Rozmnožte je!

Pokud se chcete stát opravdu úspěšným pěstitelem orchidejí, můžete je dokonce i rozmnožovat. Ptáte se jak? Pomocí nových výhonků, takzvaných keiků. Ty se nejčastěji objevují po odkvetlých květech. Důležité je nechat keiky vyrůst do podoby, kdy získají alespoň 6 kořínků, poté je opatrně přesaďte do malého květináče a můžete si užívat vaší nové orchideje. Postup je stejný jako při běžném pžesazování orchidejí. 

 

Správnou péčí o vaši orchidej po celý rok můžete povzbudit její růst, ale také kvetení. Nezapomeňte ji také čas od času přesadit a ujistit se, že je váš květináč vhodný a dostatečně velký, takže neomezuje růst kořenů.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ MOLLY

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé