Pivoňky a jejich oprávněná oblíbenost

Proč jsou pivoňky tak oblíbené

Pravděpodobně jste na procházce po vašem okolí ucítili tu nádhernou vůni rozkvetlých pivoněk, protože tu lze jen opravdu stěží přejít a také přehlédnout jejich úžasné květy! Pivoňkové květy mohou dorůst až do šířky 25 centimetrů v závislosti na konkrétním druhu. Pivoňky navíc přichází v každé oblíbené květinové barvě mimo modrou. Dalším benefitem mimo jejich sladkou vůni a bohaté květy je také jejich dlouhověkost, kdy dokáží růst na jednom místě po více než 100 let! Pivoňky navíc patří mezi oblíbené řezané květiny, ve váze ale vydrží méně než týden. Dokonce můžete nechat pupeny pivoněk v lednici po dobu až tří měsíců, abyste si jejich krásu mohli užívat ještě dlouho po jejich přirozeném odkvětu. Není divu, že pivoňky patří mezi tolik oblíbené květiny, jejich jedinečnost a zároveň i vzácnost je opravdovou raritou mezi řezanými květinami.

 

Staletá historie pivoněk

Pivoňky mají svůj původ rozložený různě po celém světě od Asie, Evropy až po západ Severní Ameriky. Na počátku čínské historie byla pivoňka považována za národní květ (nyní je to květ švestky). Členové čínské dynastie Tang začali pěstovat pivoňky na císařských dvorech už v 7. století př. n. l. a jejich popularita se postupem času dostala až do Japonska a v 18. století do Francie a Anglie. Na konci 19. století začaly pivoňky nabírat na popularitě i v USA a tak se stala pivoňka v roce 1957 dokonce státní květinou státu Indiana, kdy nahradila čestné cínie.

 

Nekonečné variace pivoněk

Existuje více než 6500 odrůd pivoněk, přičemž stále díky křížení vznikají nové a nové druhy. Americká společnost American Peony Society dokonce každoročně rozdává zlatou medaili v pivoňkové rozmanitosti a to hned ve třech různých kategoriích. V kategorii strom, bylina a itoh, což je kříženec dvou zmíněných. Většině pivoňkám se daří na plném slunci, ovšem některé druhy preferují spíše částečný stín. Pivoňky obvykle kvetou v období od pozdního jara až do začátku léta, záleží na konkrétní lokalitě, u nás na pivoňky nejčastěji narazíte v období od konce května až do konce června. Jednou z nevýhod pivoněk je doba květu, která je pro tak krásné květiny opravdu krátkou záležitostí.

 

Pivoňky mají bohatou symboliku

Kromě nádherné vůně a široké dostupnosti po celém světě jsou řezané pivoňky oblíbenou volbou květin do svatebních aranžmá a to zejména díky jejich symbolice. Pivoňky představují romantiku, lásku a jsou považovány jako znamení kvalitního a spokojeného manželství. Pivoňky jsou navíc tradiční květinou pro oslavu 12. výročí svatby. Během viktoriánské éry však pivoňky představovaly hanbu a plachost. Na východě, zejména v Číně a Japonsku jsou pivoňky symbolem síly a ctnosti, nesou význam statečnosti, cti, úcty a prosperity. Tedy všech pozitivních a důležitých vlastností.

 

Původ jména v řecké mytologii

Pivoňka získala své jméno po Paeonovi, který byl studentem řeckého boha medicíny a lékařství Asclepia. Existuje mnoho různých bájných příběhů, přičemž jeden z nich popisuje, že právě Paeon byl známým léčitelem řeckých bohů a jednou při ošetřování rány boha Dia použil právě pivoňkový květ. Jelikož léčivá síla pivoňky opravdu zabrala, Asclepius v zaslepení žárlivosti se chtěl svému učni pomstít, Zeus však učně zachránil tím, že ho proměnil v květ pivoňky.

 

Léčivé vlastnosti pivoněk

Pivoňky nejsou jenom krásné, ale také léčivé! Studie prokázaly, že pivoňky nám pomáhají zlepšovat náš imunitní systém a celkovou náladu. Mohou být nápomocné k léčbě zánětů, krevních sraženin nebo tlumení bolesti. Již v historii byly kořeny a semena pivoněk po staletí používány v tradiční čínské medicíně proti bolesti hlavy, astmatu, křeči nebo onemocnění jater. V Evropě se naopak využívaly v bylinné medicíně jako lék na problémy s močovým měchýřem a ledvinami. Ovšem je důležité dát si pozor na vedlejší účinky, kdy mohou způsobit gastrointestinální potíže jak u lidí, tak i zvířat, pokud je váš mazlíček zkonzumuje ve větším množství.

 

Nizozemí nejsou jenom tulipány

Nizozemí patří mezi největší producenty řezaných pivoněk, konkrétně až 40 procent celkové odhadované produkce pochází právě z této drobné evropské země. Co vás ale možná překvapí více, dalším velkým vývozcem pivoněk je Aljaška! Delší, chladnější vegetační období umožňuje produkovat větší květy později ve vegetačním období, to znamená, že jsou květy pivoněk k dispozici během hlavní svatební sezóny od června až do září! Nejběžnější pěstovanou odrůdou je Sarah Bernhards, která má jemné růžové okvětní lístky zabalené do dvou květů.

 

Pokud milujete jemné barevné tóny, plné a bohaté květy, neexistuje snad lepší rostlina, než jsou právě pivoňky. Využijte jejich krátkou životnost na maximum a pořiďte si kytici plnou krásných, bohatých květů.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé