Sedm tipů pro ekologičtější svatební květiny

Jak více ekologicky využít svatební květiny

 

Svatební květinový průmysl je po celém světě velkým byznysem. Jenom v USA se běžně za jeden rok jedná o částku kolem 7 miliard dolarů, což znamená, že svatební květiny jsou neodmyslitelným svatebním prvkem. Bohužel, samotný ekonomický rozsah tohoto odvětví znamená, že ne všechny svatební květiny lze pěstovat, získávat a sbírat udržitelným způsobem. Pro ty, kteří se více zajímají o životní prostředí, však stále existuje spousta ekologicky šetrných možností.

Kdykoliv je to alespoň trochu možné, vždy hledáme ekologičtější řešení, zejména pokud jde o květiny pro události, jako jsou svatby. Pokud tedy chcete snížit svou ekologickou stopu při výběru a nákupu svatebních květin, zde je našich sedm tipů pro udržitelnější svatební květiny.

 

 

1. Najděte si místní dodavatele

Nakupovat lokálně je vždy ta lepší volba pro planetu. Najdete-li si místní květinářství, které odebírá své produkty od pěstitelů v blízkosti svého obchodu, snížíte nezanedbatelnou uhlíkovou stopu v počtu kilometrů, které jsou spojeny se zásobováním. Každý šetrnější florista se snaží získávat co nejvíce květin a rostlin z nedalekého okolí. Pokud se mu to nepodaří, stále se snažte nakupovat produkty vypěstované v dané zemi a ne v zámoří, kde mohou platit jiná pravidla týkající se škodlivých chemikálií a pesticidů. Zeptejte se vybraného svatebního květinářství, odkud budou vámi požadované květiny pocházet a zda vám může navrhnout způsob, jak je udržet co nejvíce na lokální úrovni.

 

2. Vyberte si sezónní květiny

Moderní pěstitelské techniky nám umožnili pohodlí, kdy můžete získat v podstatě jakoukoli květinu, kterou chcete, i když zrovna není jejich doba květu. Pokud chcete, aby vaše svatební květiny byly šetrné k životnímu prostředí, doporučujeme vybírat květiny a zeleň, které přirozeně přicházejí do sezóny v době, kdy se budete brát. Při přirozeném pěstování květin se spotřebuje mnohem méně energie, vody a chemikálií než při jejich nepřirozeném pěstování mimo sezónu.

 

Pokud se chystáte na svatbu zde v České republice, zde je seznam květin, které přirozeně kvetou v každém ročním období, abyste měli představu o tom, co je k dispozici:

 

Jaro: Tulipány, sedmikrásky, narcisy, kosatce, růže a voskovky

Léto: Slunečnice, pivoňky, kosatce, růže, chryzantémy, hortenzie, lilie, vlčí máky a sedmikrásky

Podzim: Chryzantémy, náprstníky a violy

Zima: Macešky, voskovky, vánoční hvězdy, cesmíny a amarylky

 

3. Používejte spíše rostliny než květiny

Pokud jde o svatební aranžmá a kytice, snažte se nepodlehnout trendu a použijte raději rostliny než řezané květiny. Zelené a kvetoucí rostliny často vydrží déle než řezané květiny, takže se z nich budete radovat mnohem déle. Pokud navíc zůstanou jejich kořeny neporušené, můžete je později přesadit. Skvěle se do netradiční výzdoby hodí také sukulenty, protože jsou velmi odolné vůči vlivu vnějšího prostředí a snadno se množí. Použijte je jako věčnou památku ve svém domě nebo na zahradě nebo jako milé poděkování pro hosty. Uvidíte že budou nadšení!

 

4. Vyhněte se květinové pěně

Květinová pěna škodí životnímu prostředí. Nejenže obsahuje stejné množství plastu jako 10 igelitových sáčků na potraviny, ale navíc se rozkládá na menší mikroplasty, které se stávají toxickými pro zvířata i lidi. Co tedy můžete použít místo ní na středové dekorace nebo aranžmá stolu? Doporučujeme zvolit styl, který vypadá skvěle ve vázách. Některá květinářství mohou mít vázy k zapůjčení, ale můžete si také začít sbírat prázdné zavařovací sklenice, které vypadají skvěle, pro každou venkovskou svatbu.

 

5. Zabalte kytice do recyklované stuhy

Ve velkém schématu svatebního plánování se může zdát, že to, do čeho jsou vaše kytice zabaleny, je pouze nepodstatný detail. Ale je to právě jeden z těch, které můžete velmi snadno změnit na ekologičtější variantu! Pokud vám po zkoušce šatů vám zbyl přebytečný materiál, využijte ho i nadále. Lze jej upcyklovat jako obal pro vaše květiny! Případně se poohlédněte v obchodech s použitým zbožím po rolích stuh nebo se zeptejte svého květináře, zda nemá náhradní nebo zbylé stuhy z jiných zakázek. Nemáte rádi stuhy? Požádejte o použití biologicky odbouratelného materiálu, kterou může být například juta nebo konopí.

 

6. Na velikosti záleží

Malé kytice a aranžmá logicky potřebují méně řezaných květin, což znamená menší dopad na životní prostředí. Pokud chcete omezit množství použitých květin na minimum, volte raději drobnější kytice, které dokážou udělat ale velkou parádu!

 

7. Vyzkoušejte trend sušených květin

Často slýcháte, že nevěsty a ženichové po svatbě suší čerstvé květiny nebo si je nechávají lisovat. V posledních několika letech je však stále populárnější používat v den svatby místo čerstvě řezaných květin květiny sušené. Pro ekologicky smýšlející lidi představují udržitelnou variantu svatebních květin, protože mohou vydržet roky, nikoliv jen týdny.

 

A co po svatbě?


Zmíněných sedm nápadů se zaměřuje na to, jak můžete pro svůj výjimečný den vybrat ekologičtější svatební květiny. Vaše rozhodnutí, která jsou ohleduplná k životnímu prostředí, však nemusí skončit společně se svatebním dnem. Místo toho, abyste květiny vyhodili, snižte svou ekologickou stopu (i stopu květinového průmyslu) tím, že:

 

●     zjistíte, zda místo konání nebo květinářství může květiny použít v jiném aranžmá nebo pro jinou událost.

●     darujte květiny nemocnici, komunitnímu centru, pečovatelskému domu nebo jinému podniku, který je ocení

●     usušte si vaše svatební květiny

 

Doufáme, že vás náš dnešní článek namotivoval k tomu, aby vaše svatební kytice a výzdoba, byla alespoň trochu víc šetrnější k přírodě a naší planetě, protože to skutečně není žádná věda! A budoucí generace nám za to poděkují.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé