Šípek

Šípky jako léčivo i dekorace

Růže šípková, jedná se o jeden z nepřehlédnutelných keřů v podzimu. Během letních měsíců převážně v průběhu června a července jej zdobí světle růžové květy složené z pěti korunních plátků a naopak na podzim v období září a října keř plodí všem známé červené šípky. A právě na plody se dneska zaměříme.

 

Plod plný léčiv

Šípky jsou dodnes významnou součástí tradiční tibetské a čínské medicíny a v lidovém léčitelství.

Šípky obsahují nejen široké využití, ale zejména se pyšní svými blahodárnými účinky pro lidský organismus. Dokážou doslova nakopnout náš imunitní systém a pomoc různým neduhům v našem těle.

Šípky obsahují vitamíny A, B a a především vitamin C, díky kterým je naše tělo odolnější vůči nachlazení a nemocem. Dále také obsahují další významné látky pro naše tělo kterými jsou například vápník železo a hořčík.

Šípky jsou významným pomocníkem také při žaludečních potížích, žlučových kamenech a nebo při zácpě. Pokud vás trápí močové problémy, ve vašem pitném režimu by rozhodně neměl chybět šípkový čaj, má totiž močopudné účinky a používá se u močových a ledvinových zánětů.

Šípky také zpevňují cévni stěny a pomáhají při problémech s křečovými žílemi.

 

Jak na čaj ze šípků

Nejlépe je plody sbírat před podzimními mrazíky během září a října, kdy jsou šípky plně zralé.

Čaj ze šípků je poté už jednoduchá záležitost. K jeho přípravě budete potřebovat pouze 2 čajové lžičky drcených šípků a 250 ml vody. Šípky 10 minut povaříme ve vodě a poté je přes papírový filtr přecedíme, abychom odstranili všechny chloupky. Pro sladší chuť je ideální čaj podávat s medem. Čajem ze šípků to ale nekončí, šípky mají mnohem širší využití, můžete vyzkoušet například domácí marmeládu, sirup, likér nebo dokonce víno.

 

Šípky jako dekorace

V poslední řadě nesmíme zapomenout na využít šípků do podzimních dekorací. Můžete si vyrobit například jednoduchý věnec ze šípků. K jeho výrobě budete potřebovat pouze korpus, tavící pistoli a další dekorace, které šípky krásně doplní. Věnec můžete zkombinovat například s dalšími podzimními plody lesa.

 

Šípky patří i do vázy

Není nad minimalistický design, kdy stačí natrhat pár větviček šípků a naaranžovat je do prosklené vázy, kde šípky samy o sobě nadělají dostatečnou parádu. Pokud chcete zvolit venkovní variantu, není nic jednoduššího než koupit okrasné květináče a natrhat do nich větvičky se šípky, doporučujeme větší počet větviček, aby objemově vyplnily celý květináč.

 

Doplňte šípky do vaší podzimní kytice. Již máte krásnou podzimní kytici na stole? Nevadí, zkuste ji oživit ještě pár větvičkami sytě rudých šípků, zaručeně dodají vaší kytici ten správný šmrnc!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

RONY

RONY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

ZITA

ZITA

TINSY

TINSY

ŽANETA

ŽANETA

VENDY

VENDY

ZARA

ZARA

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

TRUDY

TRUDY

TONI

TONI

TINA

TINA

TANA

TANA

RUDY

RUDY

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

RISA

RISA

ADRIANA

ADRIANA

AGATA

AGATA

AGNES

AGNES

ALEXIS

ALEXIS
oblíbené

ALICE

ALICE
oblíbené

DARLA

DARLA

AMANDA

AMANDA

DOLORES

DOLORES

DOMINIKA

DOMINIKA

BABEL

BABEL

DOROTA

DOROTA

BARBARA

BARBARA

ELISE

ELISE

LEONA

LEONA

MONIKA

MONIKA

MIRIAM

MIRIAM

KELLY

KELLY

ROSI

ROSI
Neprodejné

GERBERY

GERBERY

LINSY

LINSY

KATRIN

KATRIN

ORANGE

ORANGE

CHRYZ

CHRYZ

ESTER

ESTER

DOLY

DOLY

SUNER

SUNER

RUZY

RUZY

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé