Svátek Svatého Valentýna a jeho historie

Historie Svatého Valentýna

 Dnes už všem známý svátek Svatého Valentýna připadá tento rok na pátek 14. února. Je známý po celém světě a oblíbený zejména mezi zamilovanými páry. Se svátkem Svatého Valentýna jsou spojovány drobné radosti pro naše polovičky. Ať už jsou to dárky v podobě oblíbené čokolády či bonboniéry, svěží a voňavé květiny, pro Vaši jedinečnou přítelkyni, nebo zážitek v podobě romantické večeře při svíčkách či masáže na uvolnění. Ovšem kde se vůbec vzal svátek Svatého Valentýna a kdo to onen tajemný světec Valentýn vůbec byl? Zajímali jste se někdy odkud tato romantická tradice pochází? Pojďte se spolu s námi podívat na historii tohoto významného světového svátku.

 

 Tajemná záhada i pro samotné historiky

Historie Valentýna a jeho samotný příběh je celý zahalen tajemstvím. Únor je považován již dlouho za měsíc romantiky a ve světě se svátek tak jako ho známe dnes, slaví již po dlouhá desetiletí. Tradice mají více směrů a zasahují jak do křesťanských, starověkých, tak i římských tradic. Katolíci uznávají až tři různé světce se jménem Valentýn nebo jména jemu podobné jako například Valentinus, kdy všichni z nich podle dávných legend byli mučeni.

 

Legenda o knězi Valentýnovi

Jedna z legend vypráví příběh o knězi Valentýnovi, který sloužil během třetího století v Římě, tedy v době, kdy vládl císař Claudius II. Ten si povšiml, že mladí muži plní energie a síly jsou nejvýkonnějším článkem celé armády a jsou pro zemi nepostradatelní. Vyhlásil tedy zákaz uzavírání manželství pro mladé muži, kteří místo role otců měli raději směřovat a sloužit armádě. Kněz Valentýn si ale uvědomoval o jak velkou nespravedlnost vůči těmto mladým mužům jde, tomuto rozkazu tak vzdoroval a nadále potají oddával všechny mladé a zamilované páry, které ho o tento čin požádali. Po nějakém čase ovšem toto tajemství vzešlo na povrch a císař Claudius nařídil aby byl kněz za porušování jeho rozkazu zabit. Jiní tvrdí, že svatý Valentýn byl biskupem z Terni a byl taktéž zabit na povolání císaře Claudia II. Další legendy vypráví příběh, že Valentýn byl zabit za poskytování pomoci křesťanům při útěku z tvrdých římských věznic, kde často byli biti a mučeni. A tady vznikla i tradice takzvaných “valentýnek” neboli valentýnských přání, kdy se samotný Valentýn, který byl uvězněn v žaláři, zamiloval do mladé dívky, které z vězení poslal zamilované přání. Tato tradice se tedy udržela až do dnešní doby, kdy si zejména zamilovaní lidé, ale také dobří kamarádi či rodinní příslušníci mezi sebou posílají přání. Těsně před jeho smrtí odeslal dopis, na kterém jsem podepsal “Tvůj Valentýn”, což je výraz, který se dodnes v přáních používá a ačkoliv je pravda za těmito legendami nejasná, všechny tyto příběhy v sobě mají kus hrdinství, lásky a oddanosti, které by neměly chybět žádné romantické postavě ani příběhu. Ve středověku se díky těmto pověstem stal sv. Valentýn jedním z nejpopulárnějších světců v celé Anglii a Francii.

 

Středověká Francie a Anglie

Ve středověku byl 14. únor považován za začátek období páření ptáků, což přispělo k myšlence romantiky během svatého Valentýna. Anglický básník Geoffrey Chaucer byl prvním, kdo zaznamenal Den svatého Valentýna jako romantickou slavnost, kterou zmínil ve své básni “Parlament of Foules” kterou zveřejnil v den Svatého Valentýna. Valentýnské pozdravy se staly populárními již ve středověku, ačkoli psané Valentýnky se začaly objevovat až po roce 1400. Doposud nejznámějším valentýnským přáním je pravděpodobně báseň, kterou roku 1415 napsal samotný Charles, vévoda z Orleans své ženě, zatímco byl uvězněn po bitvě v Agincourt v londýnské věži. Tento spis je dodnes součástí sbírky rukopisů Britské knihovny v Londýně.

 

Kde se slaví dnes?

Kromě USA, se den Svatého Valentýna slaví také v Kanadě, Mexiku, Velké Británii, Francii a Austrálii. Ve Velké Británii se Valentýn začal slavit kolem 17. století a již o století později bylo naprosto běžné, že si přátelé a milenci během tohoto dne, vyměňovali ručně psané “valentýnky”. Od roku 1900 se valentýnky začali prodávat již v tištěné podobě a staly se velmi oblíbenou formou, jak druhému vyjádřit své emoce. Levnější poštovné taktéž přispělo k rostoucí popularitě posílání valentýnských přání. V USA se tradice posílání valentýnek zrodila na počátku 17. století a v dnešní době je druhým největším svátkem roku, kdy si američané posílají přáníčka, jediný svátek, který je pro svátek Svatého Valentýna stále konkurečním jsou Vánoce. Přitom v průměru až 85 procent zakoupených valentýnek, kupují ženy. O dalších tradicích a zvyklostech spojených se svátkem svatého Valentýna si povíme v příštím článku.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ZITA

ŽANETA

RONDA

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

TANA

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

ALICE

ALICE
oblíbené

DAFNE

ELISE

MIRIAM

GISEL

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

PINK

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

100 RŮŽÍ

ESTER

RUZY

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

GOGI

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE
Růže
ks ? 0 Kč

QUEEN

BEST

KOTI

MIX RŮŽÍ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ
ks ? 0 Kč

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ
Růže
ks ? 0 Kč

RŮŽENKA

MIX

BABY

EUSTY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

BABY + RAFFAELLO

GOGI + RAFFAELLO

DAFNE + RAFFAELLO

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé
Kytice 100 růží

Kytice 100 růží

Sto růží

Jedním ze snů každé ženy je rozhodně dostat kytici 100 růží.. Toto gesto jen tak neztratí na své hodnotě a hřát u srdce nás bude vždycky. Stovka růží je už odjakživa symbolem hluboké lásky, a romantiky. Zatímco různě barevné růže mají tendencí mít mírně odlišné významy, například žluté růže symbolizují přátelství, bílé růže jsou spojovány s nevinností a soucitem, tak spojení červených růží a nezaměnitelné romantiky rozhodně stále platí a dlouho platit bude.

Číst celé