Tradice darování květin

Jak vznikla tradice darování květin?

V dnešní době běžně lidé dávají květiny svým blízkým a milovaným, zrátka těm, na kterým nám z nějakého důvodu záleží. Květiny nám pomáhají komunikovat a sdělovat emoce, které jsou pro nás často složité vyslovit. Kytice, to ale hravě zvládne říci za nás a to už v případě zda chcete vaší lásce vyjádřit svoji nehynoucí lásku nebo vděčnost, květiny jsou ideálním způsobem jak tyto emoce sdělit. Bylo tomu tak ale vždy? Všechny ostatní tradice, tak i věnování květin má za sebou svoji historii a s ní spojený příběh. Pojďme se dnes podívat na to, jak vznikla tradice věnování květin.

 

Historie a mýty

Historie, mýty a příběhy spojené s věnováním květin sahají až do starověkého Řecka, Říma, Číny a Egypta, kde květiny byly nedílnou součástí základních společenských zvyků. Už během těchto dávných časů se daly emoce jednoduše vyjádřit pomocí darováním květin. Řecká mytologie navíc obsahuje spoustu informací o květinách, které jsou spojeny s reprezentací jednotlivých bohů a bohyní. V řecké mytologii byly rostliny považovány za spojení mezi lidmi a bohy. Rostlinám byla přikládána zvláštní moc, jelikož dokázaly jak léčit, tak i zabíjet. Navíc věřili na magické spojení, jelikož kořeny rostlin sahají hluboko do země a naopak například větve stromů sahají daleko do nebes. Právě v tomto magickém spojení se odehrávala komunikace mezi bohy a lidmi.

 

Tradice darování květin

Tradice darování květin pokračovala také dále do středověku a to zejména v Anglii a Francii. V Evropě si darování květin získalo svou tradici poté, co se šuškalo, že je tomu tak v Turecku. Proto se Evropa nechala tureckou tradicí inspirovat a darování květin, spojené se společenskými událostmi se po vzoru blízkého východu zavedlo i do dalších evropských států.

 

Tento zvyk ale v širší míře rozvinuli až samotní Viktoriáni. Během viktoriánské éry se vyjadřování vlastních pocitů vůči ostatním nebylo považováno za dobré mravy, proto si od toho spoustu lidí drželo odstup. Proto ideálním řešením pro vyjádření citů bylo právě darování květiny. Navíc viktoriáni měli mnoho pravidel spojených s darováním květin. Například pokud jste koupili kytici růží, která byla následně příjemci předána vzhůru nohama, jednalo se o absolutní faux pas a obdarovaný nebyl potěšen, ale naopak se ho spatřil hněv. Hlavním důvodem byla symbolika hněvu spojená s rudými růžemi, které byly předány květy dolů. Pro nás v dnešní době možná nepochopitelné, ovšem lidé z viktoriánské doby na tento čin měli odlišný názor.

 

V dnešní době zvyk darování květiny stále pokračuje a zůstává významnou formou komunikace mezi lidmi. Zároveň za věnováním květiny může být skryto mnoho významů a to od formy omluvy, vyjádření lásky, vděčnosti či dalších citů. Významů, které můžeme hledat za darováním je opravdu hodně, proto je velmi dobré každou kytici pořádně promyslet a hledat za ní její symboliku, možná budete až překvapeni co různé počty, barvy, či druhy květin můžou znamenat. Květiny nejsou spojeny pouze s emocemi, ale také s významnými událostmi, které se během lidského života naskytnou. Kytice zpravidle nechybí na žádné z nich. Mezi nejčastější události, které si v dnešní době jen stěží umíme představit bez květin patří například svatby, pohřby, narozeniny, výročí či květiny pro rychlejší zotavení.

 

Stejně jako viktoriánci i moderní lidé vnímají za květinami určitý význam. Například červené karafiáty jsou považovány za symbol hluboké lásky, bílé naopak zastupují čistou a neutuchající lásku. Proto při každé příležitosti vřele doporučujeme poradit se s floristou o druhu květiny a příležitosti, pro kterou je určena. Díky tomu budete vždy v klidu, že jste odvedli správnou práci a hlavně výběr. Naopak tak můžete okouzlit či překvapit obdarovaného o to více.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

RONY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ZITA

SUNNYS

ŽANETA

ZOE

VENDY

ZARA

VIOLETA

VINI

VILI

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

TRUDY

TONI

TINA

TEDIN

TANA

SUNNY

RUDY

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

RORY

RISA

LARA

JULIANA

ILIANA

AGATA

DAFNE

ADEL

DARLA

DIANA

DOLORES

ADINA

DOMINIKA

BABEL

BARBARA

CLOE

ELIZABET

CINDY

ELOIS

LEONA

NIKOLETA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Květiny k svátku

Květiny k svátku

Jaké květiny věnovat ke svátku?

Váháte občas jaká kytice je vhodná ke svátku? Nechcete volit nic extra honosného, ale zároveň nechcete urazit něčím obyčejným. V dnešním článku vám představíme 5 květin, s kterými rozhodně nikdy neuděláte chybu. Jejich velká výhoda je univerzálnost, nezáleží zda je věnujete kamarádce, přítelkyni, mamince nebo kolegyni v práci. Jedná se totiž o květiny, které v sobě nenesou žádnou hlubší zprávu, která by mohla vyznít jinak, než jste měli v plánu.

Číst celé
Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé