Vánoční Jmelí

Vánoční jmelí a legendy s ním spojené

 

Jmelí bezpochyby patří mezi základní symboly českých Vánoc a je kolem něj opřeno spousta legend a tradic. Magické příběhy spojené s jmelím začínají už u jeho samotného původu a místem, kde se běžně vyskytuje a to tedy vysoko na stromech. Jedná se prý tak o magické spojení mezi nebem a zemí. Také jeho finální tvar je zajímavý sám o sobě, vyskytuje se totiž ve tvaru koule, které rostou libovolně jak se jim zachce.

 

Jmelí je poloparazitickou rostlinou, která však žádným způsobem svého hostitele neničí. Pouze ho potřebuje pro dostatek vody a minerálů k životu. Další živiny si dokáže pomocí fotosyntézy vyrobit samo. Jmelí parazituje hlavně na listnatých a jehličnatých stromech po dobu několika desítek až stovek let. Jmelí vyniká také svou dlouhověkostí a často zahyne až se svým hostitelským stromem.

 

Jmelí si svou oblibu získalo již za doby keltů či slovanů, kteří považovali zelené větvičky jmelí, které dokonce plodí na holých stromech během zimního období jako dar z nebe. Během oslav nového roku docházelo dokonce k rituálu, kdy zlatým srpem jmelí odřezávali přímo ze stromů. Proto se jmelí během vánoční doby zlatí.

 

 

Léčivé mýty o jmelí

Dříve lidé věřili, že jmelím dokážou účinně bojovat proti neplodnosti, přičemž stačilo mít větvičku jmelí v domě, která podle legendy měla napomoci v početí potomka do rodiny. Tento mýtus se v lehce transformované formě dodržuje dodnes, kdy se páry tradičně na Štědrý den pod zavěšenou větvičkou jmelí líbají, aby jejich láska další rok jenom kvetla! Nutné je jmelí zavěsit, nikoliv dát do vázy. Zavěšené jmelí má připomínat jeho přirozené prostředí – tedy vysoko v korunách stromů. Zajímavostí je, že indiánské ženy přisuzovaly jmelí naprosto odlišný účinek a používaly ho za cílem antikoncepce a pro vyvolání potratů.

Další legenda se jmelím se pojí s příběhem o kolébce pro Ježíška, kterou Josef vyřezal právě ze stromu z jmelí. Po 33 letech ovšem z onoho stejného stromu Římané vyrobili kříž, na kterém následně Ježíše ukřižovali. Strom jmelí se zmenšil a nyní je nucen žít na dalších stromech.

 

Jmelí jako léčivo dnes

Dnes se jmelí používá zejména při stimulaci imunitního systému, napomáhá také při vysokém krevním tlaku a zlepšuje krevní oběh. Díky obsahu glykoproteinů, peptidických toxinů, alkaloidů a histaminů se v poslední době používá také jako podpůrný přírodní lék v boji proti rakovině. Obsah jednotlivých látek záleží na druhu stromu, na kterém jmelí parazituje. Nejúčinnějším léčivem je jmelí parazitující na jabloních, smrcích a borovicích. Naopak toxické jmelí se vyskytuje na topolech a nevyužívá se ani pro farmaceutické účely.

Zároveň jmelí napomáhá při léčbě se zvýšenou činností štítné žlázy a proti poruchám vegetativního nervového systému

 

Pozor na jedovadost

Zatímco listy se běžně využívají ve farmaceutickém průmyslu, tak bílé lepkavé kuličky jsou naopak silně toxické a nevhodné pro člověka. Nicméně jakékoliv užití jmelí se musí nutně zkonzultovat s ošetřujícím lékařem, který vám stanoví přesné dávkování. Nejčastěji se jmelí podává formou odvaru ze sušených lístků, kdy se maximální denní dávka rovná 4 gramům listů. Při předávkování by vám naopak jmelí mohlo uškodit, či by způsobilo až otravu!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ
ks ? 0 Kč

FRESIE

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

QUEEN

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

BABY

KYTICE EUSTOMY

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ALISA

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE
Růže
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

DAFNE

MADLA

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ
Růže
ks ? 0 Kč

GOGI

FREZIE + SANTINY

KOTI

FREZI

RŮŽE A SLUNEČNICE

ELISE

FREZIE + EUSTOMA

REBECA

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

HERMIONA

RUDY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

PERL

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

HAPPYS

ZILI

BEST

SMILE

ALICE

ALICE
oblíbené

AMALKA

SIDI

ŽANETA

KATRIN

GISEL

SABRINA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé
Kytice 100 růží

Kytice 100 růží

Sto růží

Jedním ze snů každé ženy je rozhodně dostat kytici 100 růží.. Toto gesto jen tak neztratí na své hodnotě a hřát u srdce nás bude vždycky. Stovka růží je už odjakživa symbolem hluboké lásky, a romantiky. Zatímco různě barevné růže mají tendencí mít mírně odlišné významy, například žluté růže symbolizují přátelství, bílé růže jsou spojovány s nevinností a soucitem, tak spojení červených růží a nezaměnitelné romantiky rozhodně stále platí a dlouho platit bude.

Číst celé