Zahradníkem v městské džungli

Jak zahradničit ve městě

Mnoho lidí vám bude možná vyvracet možnost stát se úspěšným zahradníkem i v městském bytě, ale nenechte se odradit! Naopak jim dokažte, že nic není nemožné a pokud člověk opravdu chce, dokáže se stát úspěšným zahradníkem i v městské džungli. I s malým prostorem dokážete dělat divy a vy můžete stále vesele sklízet čerstvou zeleninu utrženou přímo z vašeho balkonu. Klíčem k úspěchu je využití každého prostoru, který se nabízí. Pokud pochybujete o městské zahradě, dnešní článek vás rozhodně přesvědčí, že nic není nemožné!

 

Městské zeleninové zahrady

I městský zahradník, ačkoliv to zní zprvu spíše jako oxymorón, si může svoji městskou zeleninovu zahradu užít mnoha různými způsoby. Můžete zeleninu pěstovat v truhlících, které vám pomůžou vytvořit krásnou, prosperující městskou zahradu. Truhlíky navíc mohou být snadno zabudovány do stávajících teras, nebo balkonů a pěstovány na střešních zahradách. Pěstování zeleniny je tedy všestrannější, než by si člověk na první pohled mohl myslet. Zelenina pěstovaná v truhlících vám bude produkovat pravidelný přísun čerstvé zeleniny, která bude rozhodně chutnat jinak, než tu, kterou známe ze supermarketu. Navíc tento přiměřený přísun čerstvé zeleniny zajistí, že nebudete mít zbytečně velký přebytek zeleniny, kterou nebudete stíhat konzumovat.

 

Městská zahrada v truhlíku

Pěstování zeleniny v truhlících patří mezi jeden z nejjednodušších způsobů, jak si vytvořit krásnou městskou zahradu. V truhlících můžete pěstovat prakticky cokoli od salátu, rajčat, špenátu až po papriky. Ač to může znít jako sci-fi, můžete si na svém balkoně vypěstovat dokonce brambory, vinnou révu nebo okurky! Pokud zajistíte kvalitní hydrataci s odtokem, můžete pěstovat opravdu cokoliv. Menší truhlíky a nádoby se běžně používají pro plodiny s menšími kořeny jako je například mrkev, salát nebo ředkvičky. Zelenina jako jsou rajčata, brambory a fazole budou potřebovat více místa pro své kořeny, proto jim rozhodně zajistěte dostatečně velké truhlíky, které budou vyhovat jejich kořenovým systémům. Chcete-li využít opravdu veškerý přístupný prostor, zvažte také pěstování rostlin zavěšených v košicích, které vám navíc pomůžou prozářit celý balkonový prostor.

 

Abyste pomohli zlepšit odvodňovací systém a zajistili i kvalitnější proudění vzduchu, velkou výhodou může být zvednout nádoby o 2,5 až 5 cm nad podlahu. Umístěte zeleninu na slunné místo, které je dobře chráněno před větrem, který by mohl zeleninu vysušit. Rostliny a zelenina umístěná v truhlících a kontejnerech obvykle vyžaduje pravidelnější zalévání, proto je na něj důležité myslet, abyste zabránili případnému vysychání.

 

Střešní městské zahrady

Pokud máte štěští a disponujete střešní terasou nebo prostornějším balkonem, máte jedinečnou možnost jak efektivně využít tento prostor přesně podle vašich potřeb. Střešní zahrady jsou skvělou variantou, jak využít prostor, který by byl běžně opomíjen a zůstal nevyužítý, což by bylo v případě přeplněných měst opravdu škoda! Střešní terasy můžete využít různými způsoby, jsou skvělým místem pro letní grilovací párty, ale v našem případě jsou nejlepší volbou pro vytvoření městské zeleninové zahrady. Tento typ městské zeleninové zahrady je energeticky efektivní a velmi snadno se udržuje. Jakmile jednou založíte městskou zahradu u vás na terase, v ten moment bude zahrádka vyžadovat pouze příležitostné odplevelení a zalévání. Mimo sklizeň, dalším benefitem městské zeleninové zahrady může být také schopnost absorbovat srážky, které vám pomůžou výrazně snížit odtok. Pokud máte starost o nosnost vašeho balkonu nebo terasy, volte raději odlehčenější kontejnery a truhlíky. Kontejnerové balkony nebo střešní zahrady jsou extrémně všestranné a lze je snadno přemisťovat podle potřeby. Zejména v zimním období, nebo během špatného a nepředvídatelného počasí.

 

Vertikální zeleninové zahrady

I když to v první moment zní jako zahradničení z jiné planety, vertikální městské zahrady se příliš neliší od jiných, běžných zahrad. Naopak vertikální zahrady pouze umožňují městským zahradníkům využít všechen dostupný prostor. Pěstování zeleniny a rostlin je jedním ze skvělých způsobů jak využít omezených prostorů. Jedná se o elegantní využití prostoru, které vám přinese stejnou radost a úrodu, jako přímo ze záhonku na zahradě. Jednu z vertikálních zahrad můžete vytvořit pomocí polic a závěsných košů nebo mříží. Vzhledem k tomu, že lze většinu zeleniny pěstovat v korytech, nebo jiných nádobách, vám umožní pěstovat různé druhy zeleniny v každé úrovni police. Police na roštech vám navíc umožní lepší odvod vody a snadnější cirkulaci vzduchu.

 

Alternativně lze zeleninu pěstovat v závěsných koších na mříži. Závěsné koše můžete umístit téměř všude, kde vám to místo a podmínky pro pěstování dovolí. Zároveň vám pomůžou pojmout mnoho různých druhů zeleniny. Mřížovina vám navíc pomůže podpořit růst popínavých druhů zeleniny a ovoce, jako jsou například fazole nebo rajčata. Navíc i květiny vypadají v košících naprosto dokonale! Pokud toužíte váš prostor rozzářit trochou barev, se závěsnými koši to půjde opravdu snadno a jednoduše.

 

Tak co? Povedlo se nám změnit váš názor a přesvědčit vás o tom, že i na malém prostoru, uprostřed města se můžete stát úspěšným zahradníkem? Pokud ano a chtěli byste se stát jedním z nich, právě máte ideální období si tuto vzácnou roli vyzkoušet a ukázat všem okolo, že sklízet úrodu bez nutnosti vlastnit lány zahrady, je skutečně možné.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé