Zajímavosti o karafiátech

Zajímavé a vtipné fakta o karafiátech

Karafiáty patří mezi tradiční květiny a s růžemi jsou jednou z nejčastějších květin, které darujeme našim blízkým. Tyto krásné květy jsou známé také pod názvem jako “Květiny bohů”.

Díky jejich zajímavosti a kráse jsou také spojovány s různými fakty a zajímavou historií. Na celém světě existuje více než 300 druhů různých karafiátů a můžete si být jisti, že karafiát, stejně jako růži, naleznete opravdu po celém světě. V dnešním článku si povíme několik zajímavých faktů o karafiátech. Tak se na ně pojďme společně podívat.

 

Karafiáty jsou známé pod názvem Květina bohů

Název dianthus znamená z řečtiny v překladu květ bohů. Termín vytvořil a poprvé použil řecký botanik Theophrastus a vědecký název “Dianthus Caryophyllus” se překládá právě jako květina bohů. Můžete se setkat také s výrazy jako “Nebeská květina”. No uznejte, nejedná se opravdu o kouzelné jméno, které dokonale vystihuje krásu karafiátů?

 

Vysvětlení názvu karafiát

Mnoho lidí věří, že název karafiát pochází ze slova korunovace nebo “corone” což znamená v překladu květinovou girlandu. Jelikož se karafiáty běžně používají v řeckých obřadních korunách, není divu že zde vznikl název právě pro tyto květy.

 

Karafiáty jsou jedlé rostliny

Nejen že karafiáty vypají krásně, ale dokonce patří mezi jedlé rostliny! Ovšem není mnoho důvodů k radosti, jelikož většina lidí, která kdy ochutnala karafiáty tvrdí, že mají velmi nevýraznou chuť. Nicméně se i přesto velmi často můžete setkat s karafiáty na různých dezertech nebo salátech, kde tvoří zejména estetickou dekoraci. Karafiáty se navíc používají k dochucování různých vín, likérů a piv po více než 400 let.

 

Karafiáty seženete téměř v každé barvě!

Karafiáty seženete opravdu v široké škále barev! Ačkoliv mezi nejčastější barvy patří hlavně růžovo-fialové odstíny, bílá barva, žlutá, oranžová, červená nebo zelená, která byla vytvořena pomocí šlechtění. Díky jejich široké paletě barev byly karafiáty ve starověku používány jako měna.

 

Barvu karafiátu můžete snadno změnit

Ačkoliv se karafiáty nachází ve velkém množství barev, věděli jste, že i tuto barvu lze změnit? Můžete to udělat přímo u vás doma. Jediné co k tomuto pokusu budete potřebovat je sklenice vody a potravinářské barvivo. Stačí když si vezmete sklenici vody, do níž přidáte 20 kapek potravinářské barvy. Poté do sklenice namočíte bílé karafiáty a necháte je ve sklenici po dobu 24 hodin. Karafiáty za tuto dobu absorbují požadovanou barvu a za den máte výsledek ve formě vámi zvolené barevné kombinace karafiátu.

 

Dlouhá životnost květů

V dnešní době je krása karafiátů podceňována a je to opravdu velká škoda! Věděli jste že jako rostlina je schopná růst až po dobu dvou let? Navíc ve váze vám karafiáty vydrží dělat parádu po dobu až dvou týdnů! A tomu se už říká opravdová výdrž.

 

Bogotá je hlavním městem karafiátů

Právě Kolumbie je největším producentem karafiátů na světě a není divu že právě hlavní město Bogotá je známá taktéž jako hlavním městem karafiátů. Ovšem pozor! Národní květinou kolumbie není karafiát. Ten je naopak národní květinou pro Monako, Španělsko a Slovinsko. Zároveň se také často používá jako symbol pro různá bratrství a spolky.

 

Léčebné vlastnosti karafiátů

Je známo, že karafiáty mají významné léčivé vlastnosti a používají se tak při léčbě různých onemocnění. A to jak duševních, tak i fyzických jako je například vypadávání vlasů, nepříjemné svalové napětí, žaludeční a kožní problémy. Jejich portfolio pomoci je opravdu obsáhlé!

 

Ať už máte karafiáty rádi nebo ne, rozhodně byste jim měli dát šanci! A to ať už zvolíte jednoduchou kytici plnou karafiátů nebo různorodější kombinace, jejich krása se rozhodně nikam nevytratí. Pomozte nám zbořit mýtus, že karafiát patří pouze ke smutečním událostem a dejme jim větší šanci zazářit - zaslouží si to!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KVĚTINOVÝ JARNÍ KOŠ

KVĚTINOVÝ JARNÍ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝCH RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝCH RŮŽÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

KVĚTINOVÝ KOŠ RUBÍNA

KVĚTINOVÝ KOŠ ČERVENOBÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ ČERVENOBÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽENKA

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽENKA

KVĚTINOVÝ KOŠ HAPPY

KVĚTINOVÝ KOŠ HAPPY

KVĚTINOVÝ KOŠ BEST

KVĚTINOVÝ KOŠ BEST

KVĚTINOVÝ KOŠ NICE

KVĚTINOVÝ KOŠ NICE

KVĚTINOVÝ KOŠ EUSTOM

KVĚTINOVÝ KOŠ EUSTOM

KVĚTINOVÝ KOŠ VANDA

KVĚTINOVÝ KOŠ VANDA

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ VINSY

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ HANDI

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ TAMA

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ FREZI

KVĚTINOVÝ KOŠ SUNNYS

KVĚTINOVÝ KOŠ SUNNYS

KVĚTINOVÝ KOŠ ORANGINAS

KVĚTINOVÝ KOŠ ORANGINAS

KVĚTINOVÝ KOŠ DAFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ DAFNE

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ SIDI

KVĚTINOVÝ KOŠ ALICE

KVĚTINOVÝ KOŠ ALICE

KVĚTINOVÝ KOŠ ELISE

KVĚTINOVÝ KOŠ ELISE

KVĚTINOVÝ KOŠ BESTE

KVĚTINOVÝ KOŠ BESTE

KVĚTINOVÝ KOŠ QUEEN

KVĚTINOVÝ KOŠ QUEEN

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ BABY

KVĚTINOVÝ KOŠ GISEL

KVĚTINOVÝ KOŠ GISEL

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ AMALIA

KVĚTINOVÝ KOŠ FRESIE

KVĚTINOVÝ KOŠ FRESIE

KVĚTINOVÝ KOŠ CARMEN

KVĚTINOVÝ KOŠ CARMEN

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ GOGI

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

KVĚTINOVÝ KOŠ NATALI

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Symbolika květin

Symbolika květin

Oblíbené květiny a jejich významy

Při výběru květin by vás samozřejmě měl zajímat také jejich význam. Pokud chcete věnovat květiny osobě vám blízké, je rozhodně dobré se zamyslet, co daná květina znamená a jaká konkrétní příležitost je vhodná pro volbu právě tohoto druhu. V dnešním článku si představíme několik nejpopulárnějších květinových druhů, se kterými jste se určitě již setkali a dost možná většinu z nich už jednou darovali, nebo dostali. Prozradíme si, co za zprávu konkrétní druh předává a kdy je vhodné zvolit konkrétní druh. Věříme, že díky tomuto krátkému průvodci získáte stručný, ale užitečný přehled, kdy zvolit určitý druh květin. Přiblížíme si konkrétně tři základní situace, romantické, které jsou spojovány se všemi romantickými událostmi, ať už se jedná o svátek svatého Valentýna, výročí vašeho vztahu, nebo například rande v podobě romantické večeře. Další budou květinové druhy pro štěstí. Státnicuje vaše nejbližší kamarádka v blízké době, nebo ji čeká důležitá životní zkouška? Představíme si ideální květiny pro všechny situace, kdy vašim nejbližším chcete popřát pořádnou dávku štěstí. V poslední sekci se zaměříme na pozitivní milníky v našich životech. Ať už je to oslava narozenin, svátku, blahopřání k nové pracovní pozici nebo další životní milníky, které si zaslouží květinovou odměnu.

Číst celé
Příležitost k zaslání květin v USA

Příležitost k zaslání květin v USA

Květiny v USA: Při jakých příležitostech zvolit zaslání květin?

 

Květiny dokážou zpříjemnit každou situaci a příležitost, proto bychom je měli využívat kdykoliv je to možné. Květiny mají skvělou schopnost upoutat lidskou pozornost a vykouzlit úsměv na tváři a to zejména vždy, kdy to nejméně čekáte! Ať už jde o vyznání lásky, projev vděčnosti, ocenění něčí snahy, přivítání nového člověka do rodiny nebo naopak rozloučení se s milovanou osobou, nic jiného než květiny nedokáže vaše pocity vyjádřit lépe. Darování květin se ale v každé kultuře liší a s velkou pravděpodobností bude běžné darovat květiny v České republice u jiné příležitosti, než například v USA. Pokud máte kamarády, blízké nebo rodinu za oceánem, konkrétně tedy v USA, a rádi byste je přes rok překvapili květinou při oslavě některé ze speciálních událostí, bude pro vás dnešní článek jako ulitý! Ale nezoufejte, pokud nemáte nikoho blízkého v USA, můžete se alespoň vzdělat v kulturní oblasti a zjistit, při jakých příležitostech je darování květin v USA běžné. Navíc si přiblížíme i společenský význam a tradici květin, která se taktéž napříč kulturami dost liší. 

 

Číst celé
Jak vyjádřit své city

Jak vyjádřit své city

Kterými květinami vyjádřit, že na ni myslíte?

Mnoho z nás kupuje květiny na základě oblíbené barvy nebo oblíbené květiny příjemce, aniž bychom brali v úvahu faktory, jako je například význam a symbolika. Občas nám ale tato neznalost dokáže pěkně zavařit, zvláště pokud příjemce zná význam jednotlivých květiny a ví, co které květiny znamenají. Největší riziko nastává ve chvíli, kdy posíláme květiny milované osobě, když jí chcete ukázat, jak moc vám na ní záleží a místo květin, které to snadno řeknou za vás zvolíte naopak květiny, které nesou symboliku lítosti, omluvy nebo smutku. Pokud toho dotyčný nebo dotyčná ví o květinách trochu více, může být vašim květinovým gestem ne zcela příjemně překvakvapen. Právě květiny jsou jedny z darů, které jsou plné symboliky. Například růže vám může pomoci vylíčit silné poselství vaší lásky, což všichni tušíme, ale existuje i spoustu dalších květů, které jsou symbolem lásky, vášně a často můžete být až překvapeni, co některé druhy květů v jazyce květin znamenají. Některé z nejběžnějších květin ve skutečnosti symbolizují negativitu, ztrátu blízkého nebo hněv. S ohledem na tuto skutečnost je vždy dobré udělat si alespoň menší průzkum předtím, než vyberete konkrétní květinu a věnujete ji někomu, ke komu cítíte něco více a rádi byste mu připomněli, že vám na něm záleží. V dnešním článku si tedy představíme květiny, které jsou ideální volbou pro vyjádření vašich vášnivých tužeb a citů.

Číst celé