Znáte Mezinárodní den kopretin?

Mezinárodní den kopretin

Leden nemusí být symbolem pouze chladného a tmavého měsíce, naopak 28. ledna patří oslavě Národního dne kopretin. Krása kopretin sahá několik tisíců let zpátky, a přestože může na první pohled působit jako zcela obyčejná květina, nese spoustu zajímavých a zvláštních významů, které stojí za to si připomenout a oslavovat. V dnešním článku si tedy představíme důležitá fakta o kopretinách, povíme si něco o její symbolice a zároveň také přidáme pár tipů na to, jak se o kopretiny správně starat, aby vám ve váze vydržely co nejdéle.

 

Kde se vzala kopretina?

Původem kopretiny pochází ze severní Evropy, ovšem v dnešní době ji najdete už i v Severní Americe, Austrálii, Africe a Jižní Americe. Kopretiny mají tedy svůj domov téměř po celém světě. To, co dělá kopretiny tak výjimečnými je rozhodně škála barev, ve kterých je můžete najít a dokonale je tak sladit s vaším interiérem. Přestože jsou kopretiny technicky členem rodiny plevelů, mohou se chlubit nádhernými květy v různých odstínech. Přesný původ Národního dne kopretin zůstává ovšem i nadále záhadou a nikdo vlastně přesně neví, kdy byl založen a kým. Existují však spekulace, že národní den kopretin vznikl díky rozmachu dárkových karet a pohlednic, na kterých se vyskytovaly právě nádherné kopretiny s hlavním úmyslem zvýšit tržby dárkových pohlednic. Zatímco počátky tohoto dne zůstávají záhadou, tento den je dobré si poznačit do kalendáře a zpříjemnit si tak chladné lednové měsíce něčím hezkým. I když se jedná stále pouze o zábavu a zpestření obyčejných zimních dnů, můžete ho teoreticky oslavit jakýmkoliv způsobem. Ideální je potěšit někoho kyticí krásných kopretin a udělat mu tím hezčí den, nebo si sami pořídit kytici kopretin do vašeho domova.

 

Jaké další významné květinové dny máme?

Pro všechny milovníky květin, není mezinárodní den kopretin jediným květinovým dnem, který můžete oslavovat, naopak k oslavě se jich nabízí hned několik!

·         Národní den karafiátů 29. ledna

·         Národní den prvosenky 5. února

·         Národní květinový den 21. března

·         Národní den orchidejí 16. dubna

·         Národní den bylin 2. května

·         Národní den červených růží 12. června

·         Národní den narcisů 28. srpna

A mnoho dalších! Jak vidíte, pokud jste milovníky květin určitě si najdete i váš speciální den, který vám bude připomínat oslavu vašich oblíbených květů po celý rok.

 

Historie kopretin

Jaká historie se skrývá za kopretinami? Slovo kopretina, v anglickém jazyce Daisy pochází ze staroanglického slova pro „denní oko“. Má to prosté vysvětlení, květy kopretin se otevírají společně s východem slunce a zavírají za soumraku. Což znamená že se jedná skoro o stejný proces jako u lidských očí, které se otevírají po nočním spánku společně s východem slunce a ulehají ke spánku v noci. Ve Velké Británii jsou kopretiny často označovány jako modřinka. Dříve se hojně rozdrcené květy kopretin používaly ke zmírnění nepříjemných příznaků modřin, proto jim tento název zůstal až dodnes.

Kopretina byla klasifikována v roce 1792 německým botanikem Paulem Dietrichem Gisekem, který je umístil do čeledi Compositae (nazývané také jako Asteraceae). Vědci z Královské botanické zahrady však našli pylová zrna kopretin zabudovaná v nalezených fosiliích z doby více než před 20 miliony lety. Což znamená, že krásu kopretin si mohli užívat už i dinosauři. Královská botanická zahrada rovněž uvádí, že rodina kopretin je jednou z největších rostlinných rodin s více než 1600 rody a 23000 druhy. I když existují různé rody, pod které kopretiny spadají, to dává možnost různorodosti tvarů, barev a velikostí. Nejčastěji se květ kopretiny skládá z 15 až 30 okvětních lístků, které obklopují zářivý žlutý střed. Mezi nejběžnější druhy patří kopretina obecná, sedmikráska obecná, gerbera nebo anglická sedmikráska.

Kopretiny jsou známé pro své nádherné, jednoduché květy a elegantní vzhled. Tento pohled však může klamat. Kopretina je ve skutečnosti považována za plevel! Je to hlavně z důvodu, že se mnohdy nachází v travních oblastech a na většině míst jsou invazivní. Na rozdíl od plevelu ale lidé chtějí kopretiny zanechat, nikoliv likvidovat. Proto kopretiny tak často najdeme v různých květinových aranžmá a vázaných kyticích.

 

Symbolika kopretiny

Symbolika kopretin je oblíbená všude na světě. Kopretina je symbolem nevinnosti a čistoty, podle keltské legendy se věří, že Bůh rozesel kopretiny na loukách po celé zemi, aby potěšil všechny rodiče a děti, kteří procházeli kolem. To vedlo ke spojitosti s další symbolikou kopretin, kterým je mateřství, rodina a nové začátky. Kopretiny jsou navíc také symbolem pravé lásky. Kopretiny jsou totiž ve skutečnosti složeny ze dvou částí – vnitřní část, obvykle žlutý, kontrastní střed obklopený druhou částí, jemnými vnějšími okvětními lístky. Jejich vzájemný kontrast tvoří nádhernou variaci barev, která se stala opravdu oblíbenou.

 

Jak se správně starat o kopretiny

Pokud plánujete pořídit kopretiny, možná vás bude také zajímat, jak se o ně správně postarat, aby vám ve váze dělaly radost co nejdéle. Tyto rady navíc můžete zužitkovat i při pěstování gerber, sedmikrásek nebo zmíněných kopretin. Naštěstí se nejedná o žádnou složitou péči. Pojďme se ale společně podívat co péče o kopretiny obnáší.

 

Sluneční světlo: Kopretiny milují slunce! Aby vaše kopretiny byly spokojené, vystavte je rannímu slunci a odpoledne je naopak dejte na místo ve stínu. V interiéru je dobré mít kopretiny blízko okna, u venkovních kopretin je dobré sledovat pohyb slunce a zasadit záhon s kopretinami na místo, kde si budou moct užívat prvního ranního sluníčka.

 

Voda: Kořeny kopretin rostou opravdu hluboko do země, což znamená že potřebují dostatek vody, aby zůstaly zdravé. A to ve všech případech! Ať už jsou v květináči, na záhonku nebo u vás doma ve váze, dopřejte jim minimálně jednou týdně dostatek vody. Ujistěte se, že v případě zasazených kopretin se voda nedrží pouze na povrchu, ale opravdu prosakuje až na dno, ke kořenům, které také potřebují vyživit.

 

Teplota: Kopretiny patří mezi poměrně odolné a silné květiny, jsou dokonce odolné vůči mrazu, což znamená, že dokážou tolerovat i nižší teploty. Ovšem to neznamená, že je pro ně mráz ideální, naopak je dokáže značně poškodit. Vhodnou teplotou pro kopretiny je však rozmezí mezi 18 až 25 stupni.

 

Běžná péče o řezané květy: K základům jako je vhodné světlo, teplota a voda rozhodně nezapomeňte na běžnou péči a základní pravidla pro jakékoliv řezané kytice. Důležitá je čistá váza, do které plánujete kytici umístit, vlažná voda, která není příliš teplá ani extrémně studená. Pokud si chcete být jistí, že jste pro vaši kytici udělali maximum, můžete do vázy s vodou přidat trochu výživy, která poskytne kopretinám dostatek vitamínu a minerálů pro lepší růst. Seřezání stonků pod úhlem, pravidelná výměna vody a kontrola konců stonků je naprostý základ, aby se vašim kopretinám u vás dařilo.

 

Ačkoliv národní den kopretin má pro svou oslavu konkrétní datum, nemusíte nutně čekat na leden, abyste si kytici krásných kopretin pořídili nebo ji poslali někomu, na kom vám opravdu záleží. Ať už to budou kopretiny, první jarní sedmikrásky nebo nesmrtelné gerbery, jedná se v každém případě o květy, které udělají každý den krásnější a úsměv na tváři obdarovaného bude oprávněný. I maličkost jako je kytice kopretin udělá v dnešní pochmurné době skutečnou radost a nezůstane opomenuta!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé