Květina Vánoc

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) neboli poinsetie

Je spojována s oslavou narození Ježíše a je celosvětově vnímána jako symbol Vánoc. Červeně, či jinak, zabarvené části rostliny nejsou v podstavě květy, ale spíše listy. Rostlina se může použít na zdravotní účely a dá se pomocí ní i barvit oblečení.

Země původu vánoční hvězdy je Mexiko. Mexická mytologie obecně připisuje určité květiny různému božstvu, což je také důvod, že i poinsetie má svůj speciální význam a symboliku.

Co je poinsetie

Při pomyšlení zvláště na jasně červené a zelené vánoční hvězdy, se vám zřejmě vybaví zimní svátečním období. Tyto květiny jsou, dalo by se říct, vánoční květinou oprávněně – tradičně symbolizují oslavu, úspěch, útěchu, dobrou náladu a veselí.                                                                                                                                                                             Pro některé symbolizuje poinsetie a její listeny ve tvaru hvězdy „Betlémskou hvězdu“.

Také známá jako mexický ohnivý list, u nás pryšec nádherný, vánoční hvězda nebo humří květina, je poinsetie oblíbená pro své neobyčejné červené „květy“, které ji dělají přirozenou sváteční dekorací. Jak už jsme se zmínili dříve, není to vlastně vůbec květina. Velké shluky barevných listů v horní části květiny se nazývají listeny a teprve uprostřed listenů jsou ukryté drobné květy – cyathie, většinou žluté nebo zelené barvy. Ačkoliv je červená barva u vánoční hvězdy nejběžnější barvou, je možné ji najít také ve varietách krémové, žluté, broskvové, růžové a bílé a s pozlacenými listeny.

Poinsetie a historie

Poinsetie je původem z jižního Mexika a Střední Ameriky a mohou dorůstat výšky až téměř 5 metrů. Starověcí Aztékové si cenili poinsetií – tehdy roslin pojmenovaných jako “Cuetlaxochitl” pro jejich praktické a léčebné využití a díky jejich nádherné červené barvě je považovali za symbol čistoty a ušlechtilosti. O staletí později, převzali dřívější mexičtí křesťané poinsetii jako jejich váženou „Flor de noche buena“ neboli "květinu Štědrého dne" či večera.

V Severní Americe byly z kraje 19. století poinsetie pojmenovány po Dr. Joel Roberts Poinsettovi – lékaři, politikovi a prvním americkém ambasadorovi Mexika. Dr. Poinsett žil v Mexiku několik let a jako, mimo jiné, dedikovaný až fanatický botanik objevil na svých cestách tuto červeně-zelenou fascinující rostlinu. Tou byl učarován takovým způsobem, že je začal posílat domů do USA svým přátelům a botanických zahradám. Tak se poinsetie – Poinsettia stala obecně uznávaným jménem v anglicky mluvících zemích, pojmenovaná po jejím prvním americkém objeviteli, který ji následně v USA představil a vyšlechtil do menších rozměrů.

PoinsetiE a Vánoce

Poinsetie se stala rostlinou spojovanou s Vánoci zřejmě díky mexické legendě, kdy si chudé děti nemohly dovolit dárek, který by na Štědrý den věnovaly Jezulátku.  Po cestě do kostela tak utrhly nějaký plevel. Bylo jim řečeno, že i skromný dárek, pokud je věnován s láskou, bude v Božích očích vítaný. Když děti přinesly tento plevel do kostela a položily jej do jesliček k Jezulátku, zázračně rozkvetl do úchvatné červené květiny, nyní známé jako poinsetie.
 
Nezáleží, jak oslavujete zimní sváteční období, avšak šance je, že na radostné červené ponsetie natrefíte, kudy půjdete. A pokud snad budete pozváni na narozeninový večírek k někomu v prosinci narozenému, poinsetie může být skvělým dárkem.
Vánoční hvězda by určitě neměla chybět v žádné domácnosti, jako posel ducha Vánoc. Nejen, že vám a vašim nejbližším navodí doma příjemnou a klidnou vánoční atmosféru, ale umocní svým veselým barevným vzhledem sílu a emoci těchto krásných a dojemných svátků.

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ
ks ? 0 Kč

FRESIE

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

QUEEN

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

BABY

KYTICE EUSTOMY

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ALISA

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE
Růže
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

DAFNE

MADLA

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ
Růže
ks ? 0 Kč

GOGI

FREZIE + SANTINY

KOTI

FREZI

RŮŽE A SLUNEČNICE

ELISE

FREZIE + EUSTOMA

REBECA

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

HERMIONA

RUDY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

PERL

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

HAPPYS

ZILI

BEST

SMILE

ALICE

ALICE
oblíbené

AMALKA

SIDI

ŽANETA

KATRIN

GISEL

SABRINA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé
Kytice 100 růží

Kytice 100 růží

Sto růží

Jedním ze snů každé ženy je rozhodně dostat kytici 100 růží.. Toto gesto jen tak neztratí na své hodnotě a hřát u srdce nás bude vždycky. Stovka růží je už odjakživa symbolem hluboké lásky, a romantiky. Zatímco různě barevné růže mají tendencí mít mírně odlišné významy, například žluté růže symbolizují přátelství, bílé růže jsou spojovány s nevinností a soucitem, tak spojení červených růží a nezaměnitelné romantiky rozhodně stále platí a dlouho platit bude.

Číst celé