Mečíky

Mečíky, symbol síly a vytrvalosti

Není žádným tajemstvím, že různé druhy květin mají také různý význam. Už před mnoha stovkami let, lidé používali květiny k vzájemnému posílání tajných zpráv spoléhajíc na květomluvu a její symboliku. Květy mečíku patří mezi ty, které je velmi snadné si vyložit. Hlavní symbol, který sebou mečíky nesou je síla a odvaha. Ovšem nejen tento symbol je spjat s květy mečíků, v dnešním článku si prozradíme, co dalšího se skrývá za těmito půvabnými květy.

 

Význam jména gladiola

Mečík, neboli gladiola je zároveň také latinským významem pro malý meč. Když si povšimnete tvaru listů, je jasné čemu vděčí mečíky za své jméno. Řekové označují tuto květinu jako „xiphium“, což je slovo odvozené od řeckého slova „xiphos“, které také znamená meč. A když vezmeme v potaz název v češtině, je jasné že zde existuje přímá spojitost jak s latinským, tak i řeckým názvem. Jakmile pochopíte za čím se skrývá jméno mečíků, zvýrazní to ještě mnohem hlouběji samotnou symboliku tohoto květu. Meč je nástroj, který se zejména dříve používal k bojům a jeho vlastník musel být silný a zdatný, proto symbolika spojená s mečíky je právě v režii síly a oddanosti.

 

Symbolika

Jak jsme již zmínili výše, mezi nejčastější zprávu, kterou za vás poví květomluva mečíků je spojována právě se sílou, morální integritou a také čestným jednáním. Pokud jde ovšem o sílu, neznamená to nutně jen fyzickou zdatnost, ale také psychickou jako je například silný charakter. V dnešní době je opravdu velkou výhodou, pokud disponujete právě silným charakterem, proto jestli kolem sebe máte lidi s touhle vlastností, poděkujte jim jen tak kyticí mečíků. Zároveň mečíky představují také věrnost a vzpomínky, díky čemuž mohou být skvělou volbou jako kytice pro vaše přátele.

 

Výhody a využití mečíků

Mečíky patří mezi jedny z nejstarších známých druhů květin na celém světě. Byly popsány před více než 2000 lety. V té době je nosili římští gladiátoři, při svých bojích se zvířaty v amfiteátrech. Květy měly symbolizovat formu určité ochrany pro bojovníka při nebezpečných bitvách. Co se týče více praktického využití, byly květy mečíku využívány k vytrhávání třísek a trnů z kůže. Zároveň se také používaly jako lék na koliku, nachlazení a různé žaludeční nemoci. Mečíky mohou vyrůst do výšky až 150 cm, jsou poměrně náročné na světlo i pravidelnou zálivku. Zároveň potřebují každý rok jiné místo výsadby, aby vydržely co nejdéle zdravé a rostlina tak nebyla napadena žádnou chorobou.

Mimo zahradních mečíků můžete také pořídit botanické mečíky, které jsou vytrvalé a vydrží hned několik sezón. Pokud máte zahradu s jezírkem, můžete ho ozdobit například mečíkem bahenním, který vyloženě potřebuje ke svému životu vlhké místo. Odměnou vám budou jeho nádherně růžové květy, které rozzáří každou zahradu.

 

Až příště budete chtít kyticí poslat povzbudivé poselství naděje a síly, rozhodně se nebojte zvolit právě kytici mečíků. Mečíky zároveň naleznete hned v několika různých barvách, některé dokonce i dvoubarevné, se zvlněnými okraji a mnoho dalších variant. Mečíky rozhodně rozzáří den každému příjemci!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

RONY

RONY

ZITA

ZITA

TINSY

TINSY

SUNNYS

SUNNYS

ŽANETA

ŽANETA

ZOE

ZOE

VENDY

VENDY

ZARA

ZARA

VIOLETA

VIOLETA

VINSI

VINSI

VINI

VINI

TRUDY

TRUDY

TONI

TONI

TINA

TINA

RISA

RISA

JULIANA

JULIANA

IRINA

IRINA

ILIANA

ILIANA

ADRIANA

ADRIANA

AGATA

AGATA

AGNES

AGNES

ALEXIS

ALEXIS
oblíbené

DARLA

DARLA

DOLORES

DOLORES

DOMINIKA

DOMINIKA

BARBARA

BARBARA

CLOE

CLOE

CINDY

CINDY

ELOIS

ELOIS

LEONA

LEONA

NIKOLETA

NIKOLETA

MONIKA

MONIKA

KLAUDIE

KLAUDIE

BIBIANA

BIBIANA

ESTERKA

ESTERKA

KRISTINA

KRISTINA

MAGDALENA

MAGDALENA

VINSY

VINSY

SET ŽANETA

SET ŽANETA

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ VESELÝ KOŠ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BÍLÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ LETNÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ RŮŽOVÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

KVĚTINOVÝ KOŠ BAREVNÝ

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Jak pěstovat, usušit a následně použít v kuchyni voňavé oregáno

Pěstování a další využití oregána

Oregáno patří rozhodně k nejpoužívanějším a nejuznávanějším bylinkám, které se u vás v kuchyni mohou objevit. Minimálně pro Italy představuje oregáno téměř národní bylinku! No vážně, dokážete si představit pizzový základ bez oregana? My rozhodně ne! Oregáno má také mnoho výhod, velmi snadno se pěstuje a dodává nezaměnitelnou chuť každému pokrmu. Je skvělé jak jako čerstvá bylinka, tak i ve své sušené formě, ve kterého můžete dlouho skladovat a mít ho pravidelně po ruce v kuchyni kdykoliv bude třeba. Pojďte se společně v dnešním článku dozvědět něco více o této kouzelné bylince, která doslova dokáže vyzdvihnut každé, nejen italské jídlo.

Číst celé
Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Zimní květiny: Jak překonat zimní chmury pomocí květin

Jak na zimní chmury pomocí květin

Od řezaných květin až po květiny v květináči. V našem seriálu, který se věnuje různorodým druhům květin se dozvíte vše od tipů pro péči o čerstvé květiny až po symboliku a význam květin. V dnešním článku si prozradíme, proč zimní květiny pomáhají povzbudit naši morálku a motivaci zkrášlit domov během pochmurnějších kalendářních měsíců.

 

Číst celé
Květiny a jejich jedinečné vůně

Květiny a jejich jedinečné vůně

Jaké jsou vůně jednotlivých květin

Objevte tajemství ukrývající se za květinovou vůní. Mnoho květin je uznáváno pouze pro jejich krásu což je obrovská škoda, jelikož jejich potenciál sahá mnohem dál. Například leckdy vůně dokáže porazit samotnou krásu květin. Představte si, že vám někdo zaváže oči a nechá vás přičichnout k různým květinám. Byli byste schopni identifikovat některé známé květinové vůně nebo byste se cítili skutečně ztraceni? V dnešním článku vám představíme květiny, které jsou známé nejen pro svou krásu, ale také pro svou vůni, která je působivým indikátorem, který by vás mohl zaujmout. Nahlédneme jak na tradiční květiny, které všichni známe, ale zmíníme také další druhy, které tolik známé nejsou.

Číst celé