Vánoční tradice

ČESKÉ VÁNOCE A JEJICH TRADICE


V dnešním článku si trochu odpočineme od dekorací a kytic a naopak se zaměříme tradice spojené s českými Vánocemi. Svátky vánoční jsou všude po světě propleteny různými tradicemi, bez kterých si lidé tento čas neumí ani představit. A právě tradice dělají tento čas kouzelným a magickým. První adventní nedělí začíná kouzlo vánoc umocňovat svoji sílu. Města rozsvítí své vánoční stromečky, náměstí ovládnou vánoční trhy plné svařeného vína a punče, obchody praskají ve švech a koledy se na nás hrnou ze všech stran. Přesto bychom neměli zapomínat, že Vánoce jsou především svátkem klidu a časem stráveným s vašimi nejbližšími, na které si často během roku neuděláme čas. Proto dlouhé procházky v mrazivém zimním počasí, ohřátí se u vánočních teplých drinků nebo například společné pečení vánočního cukroví umocňuje krásu celého vánočního času. Dnes se pojďme podívat na nejznámější české vánoční tradice, které jsou spojeny s Vánocemi. Mnoho vánočních tradic je spojeno s otázkami ohledně budoucnosti a nadcházejícím rokem a zjistíme, co všechno si můžeme předpovědět.

 

Krájení jablka

Asi většina z nás zná krájení jablka. Rozkrojením jablka na dvě poloviny zjistíme, jestli nám příští rok přinese štěstí nebo smůlu. Pokud se nám ukáže hvězda, bude to štastný rok plný zdraví. Naopak pokud po rozkrojení uvidíme křížek nebo červíka, neznačí to nic dobrého a v následujícím roce nás, nebo někoho z rodiny postihne nemoc nebo úmrtí. S jablky se pojí ještě jedna tradice a to konkrétně s jejich jadérky, kdy dáme do mísy s vodou 12 jadérek a kolik se jich dostane na hladinu, tolik nás v následujícím roce čeká suchých měsíců.

 

Lití olova

Lití olova je taktéž spojeno s věštěním budoucnosti. Při lití olova bychom se měli zaměřit na otázky, na které bychom rádi našli v odlitcích odpovědi. Proto je důležité si položit jasnou otázkou, na kterou by nám výsledný symbol měl pomoci odpovědět. Výsledné tvary mají různé podoby a každý člověk v nich může vypozorovat něco jiného. Mezi časté tvary ale patří například rovné čáry, které by měly přinášet poklidný a spokojený život, kříž naopak věští smrt. Pravidelný trojúhelník by vám naopak měl přinést nečekané štěstí v práci a podnikání, dva spojené kruhy svatbu.

 

Skořápky z ořechů

Mezi další oblíbené tradice patří pouštění lodiček ze skořápek ořechů, do kterých se navíc umístí zapálené svíčky. Lodičky se následně pustí na vodu do velké míse. Pokud se všechny lodičky drží u sebe, předpovídá se, že rodina bude následující rok držet semknutá u sebe. Pokud některá z lodiček odpluje dál, pravděpodobně se člen rodiny jemuž lodička přísluší vydá následují rok na cesty. Z ořechů se dá navíc věštit i jinak! Každý člen rodiny dostane jednu skořápku vlašského oříšku a po jeho rozlousknutí v závislosti na vnitřku ořechu zjistí, jaká jej čeká budoucnost. Pokud je jeho oříšek zdravý, čeká ho následující rok plný štěstí a zdraví. Naopak pokud je vnitřek ořechu černý nebo prohnilý, symbolizuje to neštěstí, či nemoc.

 

Házení pantoflí

U dívek platí také tradice házení pantoflem, aby zjistily, zda je následující rok čeká svatba. Dívky by měly stát zády ke dveřím a směrem za sebe hodit pantofli. Pokud dopadne otočená směrem ke dveřím, znamená to svatbu. Pokud bude bota nasměrovaná jiným směrem, na svatbu si dívka bude muset ještě počkat.

 

Zákaz odcházení od štědrovečerní večeře

Během sváteční večeře nikdo nesmí vstát od stolu, dokud se nedojí. Pokud by některý ze členů odešel, znamenalo by to, že se příští rok celá rodina nesejde. Často se také servíruje jeden talíř navíc, který je vždy připravený v případě návštěvy nečekaného hosta. V neposlední řadě byste neměli zapomenout na kapří šupinku pod talíř, která by všem měla přinést hojnost a bohatství po celý následující rok. Kapří šupinku byste si měli následně předělat do vaší peněženky, aby v ní udržela co nejvíce peněz po celý rok.

 

Existuje spousta dalších pověr a tradic spojených se Štědrým dnem a věříme že v každé rodině existuje minimálně jedna vaše soukromá tradice, bez které si Vánoce nedokážete představut. A přesně o takových maličkostech Vánoce jsou. Závěrem snad jen říci, ať už tradice dodržujete nebo ne, přejeme vám všem krásné a hlavně poklidné vánoční svátky s rodinnou, bez stresu a spěchu.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ

ČERVENÉ RŮŽE + 1 BÍLÁ
ks ? 0 Kč

FRESIE

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ

SLOŽTE SI KYTICI RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

QUEEN

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽÍHANÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

BABY

KYTICE EUSTOMY

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

ALISA

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE

ČERVENÉ + ŽLUTÉ RŮŽE
Růže
ks ? 0 Kč

RŮŽOVÉ RŮŽE

RŮŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

DAFNE

MADLA

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ

BÍLÉ RŮŽE + 1 ČERVENÁ
Růže
ks ? 0 Kč

GOGI

FREZIE + SANTINY

KOTI

FREZI

RŮŽE A SLUNEČNICE

ELISE

FREZIE + EUSTOMA

REBECA

ORANŽOVÉ RŮŽE

ORANŽOVÉ RŮŽE
ks ? 0 Kč

HERMIONA

RUDY

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + MERCI
ks ? 0 Kč

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ

KYTICE ŽLUTÝCH RŮŽÍ
ks ? 0 Kč

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + PLYŠÁK
ks ? 0 Kč

REDS

REDS
ks ? 0 Kč

PERL

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO

KYTICE ČERVENÝCH RŮŽÍ + RAFFAELLO
ks ? 0 Kč

VANDA

VANDA
NEJLEPŠÍ

HAPPYS

ZILI

BEST

SMILE

ALICE

ALICE
oblíbené

AMALKA

SIDI

ŽANETA

KATRIN

GISEL

SABRINA

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Oranžové růže

Oranžové růže

Symbolika oranžových růží

Tak trochu netradiční, ale krásná zářivá barva oranžových růží má hned na první pohled charakter trochu exkluzivní volbu. Kytice s jemným nádechem barvy ohně, citrusů nebo připomínající zapadající slunce, tohle a mnohem víc dělá z kytice oranžových růží ideální květinu pro prosluněné letní dny. Mandarinkové květy jsou nejen pro svou barvu jedinečné, ale díky svému zářivému vzhledu dokážou přinést pozitivní energii pro každou radostnou příležitost a to nejen během léta. Oranžové růže patří mezi relativně nové druhy  růží a jsou perfektním mixem zároveň klasiky a exotického nádechu, jak někomu rozzářit den.

Číst celé
Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly v Evropě

Květinové festivaly po Evropě 

V předešlém díle květinových festivalů po Evropě jsme si kromě vyhlášeného nizozemského Keukenhofu, představili také výjimečný květinový festival na Madeiře, britský jarní festival RHS Malvern nebo květinovou výstavu Floralia Brussels v Belgii. Dnes přinášíme další nálož významných evropských květinových festivalů, které by vám rozhodně neměly uniknout!

Číst celé
Kytice 100 růží

Kytice 100 růží

Sto růží

Jedním ze snů každé ženy je rozhodně dostat kytici 100 růží.. Toto gesto jen tak neztratí na své hodnotě a hřát u srdce nás bude vždycky. Stovka růží je už odjakživa symbolem hluboké lásky, a romantiky. Zatímco různě barevné růže mají tendencí mít mírně odlišné významy, například žluté růže symbolizují přátelství, bílé růže jsou spojovány s nevinností a soucitem, tak spojení červených růží a nezaměnitelné romantiky rozhodně stále platí a dlouho platit bude.

Číst celé