Vše o MDŽ

Všechno o Mezinárodním dni žen

Každý rok je osmý březen věnován oslavě žen po celém světě. Každý tento významný datum známe zřejmě pod názvem Mezinárodní den žen. Ovšem napadlo vás někdy pátrat po tom, jak to všechno začalo? Kdo tento sváteční den slaví a zda je to opravdu globálně uznávaný svátek? Pokud ho ostatní země slaví, jaké mají tradice? V dnešním článku odhalíme odpovědi na všechny vaše zvědavé otázky týkající se právě tohoto významného dne.

 

Kdy se slaví MDŽ?

Tento svátek připadá každý rok na stejné datum a to 8. března. V letošním roce tento den připadá na pondělí.

 

Kde se vzal Mezinárodní den žen?

Pojďme společně trochu cestovat zpátky časem. Píše se rok 1900, doba velkých celosvětových turbulentních změn. Průmysl začíná nabírat na obrátkách a svět se začíná díky novým objevům spojovat více globálně. Populace rostou a spolu s ním bohužel i radikalismus a reformy. Ženy, kterým byla dlouhá léta upíráno volební právo se začínají stále více ozývat a začínají mnohem výrazněji bojovat za svoji rovnoprávnost s nímž jde ruku v ruce i zmíněné volební právo. V roce 1908 se 15 tisíc žen vydalo do ulic New Yorku s požadavkem o změnu pracovních podmínek a zisk volebního práva. A mělo to smysl! Roku 1909 vyhlásila socialistická strana 28. února za Mezinárodní den žen. Ovšem to ale nestačilo. Následující rok se v Kodani konala mezinárodní konference pracujících žen. Clara Zetkin navrhla pro datum 8. března jako den globálního uznání žen a jejich boje za rovnoprávnost. Více než sto žen ze 17 různých zemí tento návrh odsouhlasilo a tak se zrodil Mezinárodní den žen. Poté se nadále pokračovalo v mnoho dalších úspěšných ženských stávkách, oslavách OSN a v roce 2020 se můžete pyšně dívat na několik tisíc ženských charit různě po světě, které jsou založeny na pomoci ostatním ženám.

 

Kdo oslavuje Mezinárodní den žen?

Mezinárodní den žen je skutečně celosvětovou oslavou. Jak uvádí oficiální webová stránka věnovaná právě Mezinárodním dni žen. Tento svátek není specifický pro jednu zemi, skupinu nebo organizaci, naopak v mnoha zemích od Afghánistánu až po Zambii se jedná o oficiální svátek. Některé země oslavu tohoto dne pojaly podobným způsobem jako Den matek, nebo Den otců - lidé si navzájem rozdávají dárky, posílají květiny a oslavují ženy v jejich životě. Jiné země to považují za příležitost jak zvýšit povědomí rovnoprávnosti žen a podporují tak rozmanitá ženská hnutí. Mnoho podniků a služeb tento den využívá také jako příležitost zapojit se do iniciativ pro zlepšení rovnoprávnosti a postavení žen, tam kde je to stále třeba.

 

Proč oslavovat Mezinárodní den žen?

Po celém světě ženy v menším, nebo větším měřítku stále čelí systémovým předsudkům a stereotypům. Například ve Velké Británii vydělávají ženy v průměru o 15 procent méně, než muži. O to smutnější, že české statistiky uvádějí ještě horší čísla. České ženy vydělávají v průměru o 20 procent méně, než čeští muži. V USA jedna z pěti žen zažila sexuální násilí ze strany svého partnera. Po celém světě více než 200 milionů dívek a žen se dostalo do situace, kdy jejich pohlavní orgány byly doslova zmrzačeny kvůli násilí nebo znásilnění. Věnování jednoho dne v roce pouze ženám, zvyšuje globální povědomí o této hrozné realitě a připomíná nám, abychom se stále, i v dnešní době zamysleli nad výzvami a problémy, kterým mnohé ženy po celém světě stále musí čelit. Oslava Mezinárodního dne žen nám dává naději a příležitosti dostat povědomí o aktuální situaci k co nejvíce lidem po celém světě. Navíc je to skvělá příležitost jak ženám ve vašem životě poděkovat za vše, co pro nás kdy udělaly.

 

Existuje téma pro oslavu Mezinárodního dne žen?

Ano, existuje! A dokonce se s každým rokem mění. Tématem pro oslavu Mezinárodního dne žen 2021 je výzva a odhodlání #ChoosetoChallenge. Vyzývá tak nás všechny, abychom bojovali proti sexismu a diskriminaci ve všech sférách. Ať už na pracovních místech nebo ve společnosti. Pokud stále znáte někoho ve svém okolí, kdo ženy nepovažuje za stejně cenné jako muže a má vůči ženám předsudky, zkuste ho přesvědčit o tom, že tomu už dávno tak není. Proto si osmého března vzpomeňte na ženu, která vám výrazně zasáhla do života nebo se vám s ní vaše životní cesty jakkoliv protly. Může to být maminka, sestra, kamarádka nebo i paní na recepci, kterou potkáváte každý den. Udělejte všem pro vás důležitým ženám krásnější den a upevněte vaše vzájemná ženská pouta, v případě mužů ukažte vaši úctu vůči ženám. Ptáte se jak? No, jak jinak než vlídným slovem a květinou. Vyberte u nás Kytice expres ještě dnes a naplánujte květinovou donášku na osmého března bez starostí.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Sedm tipů pro ekologičtější svatební květiny

Sedm tipů pro ekologičtější svatební květiny

Jak více ekologicky využít svatební květiny

 

Svatební květinový průmysl je po celém světě velkým byznysem. Jenom v USA se běžně za jeden rok jedná o částku kolem 7 miliard dolarů, což znamená, že svatební květiny jsou neodmyslitelným svatebním prvkem. Bohužel, samotný ekonomický rozsah tohoto odvětví znamená, že ne všechny svatební květiny lze pěstovat, získávat a sbírat udržitelným způsobem. Pro ty, kteří se více zajímají o životní prostředí, však stále existuje spousta ekologicky šetrných možností.

Kdykoliv je to alespoň trochu možné, vždy hledáme ekologičtější řešení, zejména pokud jde o květiny pro události, jako jsou svatby. Pokud tedy chcete snížit svou ekologickou stopu při výběru a nákupu svatebních květin, zde je našich sedm tipů pro udržitelnější svatební květiny.

 

Číst celé
Ochrana rostlin před mrazem: Jak bezpečně chránit rostliny před mrazem

Ochrana rostlin před mrazem: Jak bezpečně chránit rostliny před mrazem

Jak ochránit rostliny v zimě

Většina zahradníků volí na svou zahradu květiny, keře a stromy, které na jejich zahradě můžou bez problémů přežít v běžném počasí. Ovšem s globálním oteplování a neustále většími teplotními extrémy, se může zdát výběr jednotlivých rostlin složitější, než kdy býval. Co však proto může zahradník udělat, když je počasí jiné než typické? Nečekané mrazy mohou krajinu a zahradu zdevastovat. Zároveň ale můžou zahrádkáře přimět k zamyšlení, jak rostliny ochránit před mrazem, ještě předtím než udeří. To se dostáváme k zásadní otázce, a to jaký je nejlepší způsob jak ochránit rostliny před mrazem? Na tuto otázku a mnohem víc si odpovíme právě v dnešním článku. Tak jdeme rovnou na to!

Číst celé
Co dělat s pohřebními květinami po pohřbu?

Co dělat s pohřebními květinami po pohřbu?

Jak využít pohřební květiny

V dnešním článku vám přinášíme několik smysluplných nápadů, jak znovu použít, darovat a zvěčnit pohřební květiny Květiny nás doprovázejí téměř u všech slavnostních okamžiků života – a to ať už při narození, na svatbě, výročí, narozeninách, promoci, nástupu do nového zaměstnání nebo odchodu ze starého. Samozřejmě se také objevují i na poslední oslavě konce života, tedy na pohřbu, kde jsou doslova nepostradatelnou součástí.

 

Číst celé